Diana Álvares Pereira de Melo, 11. vévodkyně z Cadavalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diana de Cadaval
Vévodkyně z Cadavalu
Úplné jménoDiana Mariana Vitória Álvares Pereira de Melo
Narození25. července 1978 (44 let)
Ženeva, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
PředchůdceJaime Álvares Pereira de Melo, 10. vévoda z Cadavalu
ManželPrinc Charles Philippe, vévoda z Anjou
PotomciPrincezna Isabela Orleánská
RodCadavalští
OtecJaime Álvares Pereira de Melo, 10. vévoda z Cadavalu
MatkaClaudine Marguerite Tritzová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Francouzská královská rodina
Francouzská královská rodina

Rozšířená královská rodina Hraběnka vdova z Paříže
Vévodkyně Marie Tereza Württemberská


Vévodkyně vdova z Kalábrie


Vévodkyně z WürttemberguPrincezna Klaudie Orleánská


Dona Diana Álvares Pereira de Melo, orleánská princezna, 11. vévodkyně z Cadavalu, vévodkyně z Anjou (* 25. července 1978), známější jako Diana de Cadaval, je portugalská autorka a šlechtična. Vévodkyně je autorkou několika knih o portugalské historii a portugalské architektuře.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Diana Mariana Vitória Álvares Pereira de Melo, 11. vévodkyně z Cadavalu, je nejstarší dcerou Jaimeho Álvarese Pereira de Melo, 10. vévody z Cadavalu a jeho druhé manželky Claudine Marguerite Marianne Tritzové. Je manželkou prince Charlese-Philippa Orleánského.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala mezinárodní komunikaci na Americké univerzitě v Paříži a jako dítě navštěvovala Americkou školu v Lisabonu.[1] Spravuje nemovitosti rodu Cadavalských, mezi které historicky patří Palác vévodů z Cadavalu v Évoře a panství Muge v Santarému.

V létě 2015 vévodkyně spolupracovala s Hubertem de Givenchym, aby veřejnosti otevřela výstavu svatebních šatů haute couture v palácovém kostele svatého Jana Evangelisty. Dvanáct vystavených šatů, které vybral a naaranžoval Givenchy, byly originály zapůjčené od takových návrhářů jako Yves Saint-Laurent, Balenciaga a Dior. Jsou mezi nimi i svatební šaty „Jeptiška“ navržené v roce 1972 pro vnučku španělského caudilla Franca, Carmen Martínez-Bordiú, která si brala Alfonse XIII., vnuka Alfonse Bourbonského, vévody z Cádizu, stejně jako šaty od Givenchyho, které Diana měla na své vlastní svatbě v roce 2008.[2]

Je také autorkou několika knih o osobnostech souvisejících s dějinami portugalské monarchie, které vydává pod jménem Diana de Cadaval.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Otec dony Diany byl dvakrát ženatý. Diana má dvě starší nevlastní sestry, staršího nevlastního bratra (narozeného z mimomanželského vztahu jejího otce) a mladší sestru:

  • Dona Rosalinda Aurora Felicidade Álvares Pereira de Melo (* 1936)
  • Dona Maria Graziela Consuelo Álvares Pereira de Melo (* 1938)
  • Jaime Álvares Pereira de Melo (* 1946)
  • Dona Alexandra Eugénia Álvares Pereira de Melo (* 1982)

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Dne 21. června 2008 se dona Diana provdala za prince Charlese Philippa d'Orléans, (* 1973), vnuka orleanistického uchazeče o francouzský trůn Henriho, hraběte z Paříže. Charles Philippe nese orleánský titul, vévoda z Anjou. Ceremoniál se konal v Évorské katedrále, památce prohlášené v roce 1988 za světové dědictví UNESCO.

Děti Diany a Charlese-Philippa nesou titul „princ/princezna d'Orléans“ a oslovení královské Výsosti.

První dítě páru, princezna Isabela d'Orléans, se narodilo 22. února 2012 v portugalském Lisabonu. Princezna je pojmenována po své prababičce, hraběnce z Paříže, rozené princezně Isabele Orleánsko-Braganzské.[3] Jejími kmotry jsou princezna Dora (Maria-Theodora) von Löwenstein a Filip VI. Španělský (tehdejší kníže z Asturie).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diana Álvares Pereira de Melo, 11th Duchess of Cadaval na anglické Wikipedii.

  1. Diana de Cadaval: "Gosto que me chamem princesa". Jornal Expresso [online]. [cit. 2021-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-10-26. (portugalsky) 
  2. Claudine et Diane de Cadaval: les trésors d'Évora. LExpress.fr [online]. 2015-07-22 [cit. 2021-12-25]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. Prince Charles-Philippe d'Orléans - Duc d'Anjou. web.archive.org [online]. 2007-10-13 [cit. 2021-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-10-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]