Dialektologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dialektologie je odvětví lingvistiky, které se zabývá studiem nářečí neboli dialektů, a to zejména dialektů regionálních.[1] Dialektology zajímají fonologické, lexikální a gramatické jevy, jimiž se jednotlivé dialekty vzájemně odlišují. Zkoumají také zrod, kontakt, šíření a zánik dialektů. Mezi často diskutované koncepty patří diglosie, dialektové kontinuum a pluricentrismus.

Izoglosa mezi dvěma podobami 3. osoby singuláru slovesa haben v německém Falcku

Dialektologie spadá do sociolingvistiky, ale je mnohem starší. Tradiční dialektologie započala již v devatenáctém století pokusy zmapovat rozdíly mezi dialekty na venkově. To dalo za vznik nářečnímu zeměpisu.[2] Jednotlivé nářeční jevy byly zaznamenávány do map, které se souborně vydávaly v jazykových atlasech.[1] Takovým atlasem je například Český jazykový atlas. K zaznamenávání těchto jevů se často používají izoglosy, tzn. čáry, které na mapě vymezují hranici mezi dvěma alternativními jazykovými formami. Jestliže se více izoglos sejde na jednom místě, lze hovořit o hranici mezi dialekty.[2]

Za zakladatele dialektologie a nářečního zeměpisu lze považovat německého jazykovědce George Wenkera.[3] Ten rozesílal učitelům po celém Německu dotazníky se seznamem vět napsaných ve spisovné němčině a chtěl po nich, aby mu je přepsali v místním dialektu. Zpracování obrovského množství dat, jež tyto dotazníky poskytly, se však ukázalo být nadlidským úkolem. Wenker se nicméně zasloužil o poznatek, že přechod mezi dvěma sousedícími dialekty nebývá náhlý, ale spíše pozvolný, a že na velikosti takového přechodného území se podepisují geografické podmínky (např. hory, řeky, údolí).[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CRYSTAL, David. A dictionary of linguistics and phonetics. 6. vyd. Malden : Blackwell Publishing, 2008. 529 s. ISBN 978-1-4051-5296-9. S. 142-144. (angličtina)  
  2. a b BELL, Allan. The guidebook to sociolinguistics. Chichester : Wiley Blackwell, 2014. 367 s. ISBN 978-0-631-22865-3. S. 229-254. (angličtina)  
  3. a b ČERNÝ, Jiří. Úvod do studia jazyka. 2. vyd. Olomouc : Rubico, 2008. 248 s. ISBN 978-80-7346-093-8. S. 176-190. (čeština)  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dialectology na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]