Diakonie Vrchlabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diakonie ČCE - středisko Světlo ve Vrchlabí
ZakladatelDiakonie Českobratrské církve evangelické
Vznik1992
Typnestátní nezisková organizace
Právní formacírkevní právnická osoba
Účelsociální služby
SídloVrchlabí
PůsobnostČR, Královéhradecký kraj
Ředitel/kaIng. Tomáš Hawel
Oficiální webwww.vrchlabi.diakonie.cz
Datová schránka29m9sza
IČO43464343 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Aktivizační dílna

Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí je jedním ze středisek Diakonie Českobratrské církve evangelické. Bylo založeno v roce 1992. V současné sobě poskytuje služby pro lidi všech věkových kategorií -především pro lidi s mentálním, zdravotním a kombinovaným postižením, ale také pro osoby se sníženými sociálními schopnostmi a dovednostmi.

Zahrada pro nácvik venkovních prací i odpočinek

Historie[editovat | editovat zdroj]

Středisko bylo založeno v roce 1992 v budově mateřské školy na adrese Jiráskova 926 ("v uličkách")[1]. Jeho provoz začal otevřením denního stacionáře pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. V roce 1996 byla otevřena Speciální škola pro žáky s mentálním a kombinovaným postižením[2]. V tomtéž roce rozšířil stacionář svoje služby o dopravu klientů ráno z domova a odpoledne zpět domů. V roce 1999 byla uvedena do provozu aktivizační dílna na výrobu svíček, v roce 2000 aktivizační dílna na výrobu keramiky, v roce 2002 byl založen Sportovní klub Krkonoše při TJ Spartak Vrchlabí . V roce 2001 začalo středisko poskytovat novou službu Raná péče, která byla v letech 2004 – 2005 pozastavena. Od roku 2003 začalo středisko spolupracovat s dobrovolníky, kteří jsou doposud přínosnou částí pracovního týmu. V letech 2006 – 2015 se věnovalo středisko rovněž  podporovanému zaměstnávání. V roce 2007 bylo zaregistrováno Centrum denních služeb, které nahradilo denní stacionář. O rok později se středisko přestěhovalo na novou adresu do budovy bývalého Lesního závodu na Pražské ulici 858. V roce 2011 se od střediska oddělila Speciální škola, která dále vystupuje jako samostatný právní subjekt. V roce 2013 přibyla ke službám střediska Osobní asistence (terénní služba) a 1. 9. 2016 sociální služba Spirála a SAS = Sociálně aktivizační služba (obě též převážně terénní). V tomtéž roce změnilo středisko své sídlo – od 1. 4. 2016 sídlí na adrese Komenského 616 (v "Dukle").[2]

Společenská místnost, herna

Poskytované služby[editovat | editovat zdroj]

Sídlo střediska Světlo

Od roku 2016 poskytuje středisko pět sociálních služeb[3]:

  • Centrum denních služeb (pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením ve věku 7 – 64 let) – pracuje ambulantně, klienti docházejí do střediska v době od 7:30 hod. do 15:00 hod. Tato služba poskytuje nejen základní péči, ale pomáhá také klientům zlepšovat jejich schopnosti a dovednosti – jemnou a hrubou motoriku, samostatné rozhodování o sobě samém apod. Cílem služby je umožnit klientům žít život srovnatelný s jejich vrstevníky.
    Jídelna + hudební salónek
  • Raná péče (pro děti 0 – 7 let se mentálním, pohybovým nebo kombinovaným postižením, opožděným vývojem nebo s poruchou autistického spektra, pracovnice navštěvují rodinu v místě bydliště, pomáhají zajistit péči odborníků, mohou zapůjčit hračky a stimulační pomůcky)
  • Sociální služba Spirála (pomáhá lidem, jejichž sociální schopnosti a dovednosti jsou sníženy zejména z důvodu mentálního, tělesného nebo kombinovaného postižení nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, ve věku 16 – 64 let)
  • SAS = Sociálně aktivizační služba (pracuje s rodinami s dětmi do 18 let v obtížných životních situacích, které sami bez pomoci nedokáží řešit)
  • Osobní asistence (Je pro každého, kdo chce zůstat v domácím prostředí a potřebuje pomoc při hygieně, oblékání, podávání jídla, péči o domácnost a osobní věci, přemisťování. Služby se poskytují každý den od 7 do 20 hodin)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva střediska 2008.
  2. a b vrchlabi.diakonie.cz [online]. vrchlabi.diakonie.cz [cit. 2016-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-10. 
  3. vrchlabi.diakonie.cz [online]. vrchlabi.diakonie.cz [cit. 2016-05-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]