Diakonie Českobratrské církve evangelické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diakonie Českobratrské církve evangelické
ZkratkaDiakonie ČCE, DČCE
MottoPomoc má mnoho tváří
PředchůdceČeská diakonie
ZakladatelČeskobratrská církev evangelická
Vznik1989
Typnestátní nezisková organizace
Právní formacírkevní právnická osoba
Účelsociální, zdravotní a vzdělávací služby, humanitární pomoc a rozvojová spolupráce
SídloPraha
PůsobnostČR
Členové153 zařízení, (26 středisek, 17 speciálních škol, 1 mateřská škola, další organizační jednotky)[1]
ŘeditelkaHana Sklenářová
Zaměstnanců2 300
Dobrovolníků800
Oficiální webwww.diakonie.cz
Datová schránkaw9uavg6
IČO45242704 (VR)
LEI315700FNEGOIYYL6I959
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diakonie Českobratrské církve evangelické (zkráceně Diakonie ČCE) je zařízení církevní služby Českobratrské církve evangelické, druhá největší nestátní organizace zabývající se sociálními službami a občanskou pomocí a největší nestátní poskytovatel speciálního školství.[2] Organizace poskytuje pomoc bez ohledu na vyznání.[2]

Poskytuje a zajišťuje sociální, zdravotní, vzdělávací a pastorační pomoc či péči lidem, kteří se vlivem svého zdravotního postižení, věku, nemoci nebo osamocení dostali do obtížné životní situace. Zejména jde o pomoc seniorům, lidem s postižením, rodinám s dětmi, lidem v obtížné životní situaci a umírajícím.

Diakonie ČCE realizuje a podílí se také na mnohých projektech. Organizuje také vzdělávání pro laiky i pro profesionály. Dále poskytuje humanitární pomoc (v České republice zejména při živelných katastrofách) a zabývá se rovněž rozvojovou spoluprací v zahraničí.

Je součástí mezinárodní platformy Eurodiakonie a spolupracuje s mnoha zahraničními partnery.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Diakonie Českobratrské církve evangelické byla založena 1. června 1989, kdy navazovala na činnost České Diakonie, která vznikla roku 1903 a působila až do roku 1952, kdy byla totalitní státní mocí zrušena.

V průběhu devadesátých let minulého století došlo k rozvoji organizace, kdy se otevřelo krizové centrum v Praze, stacionáře pro děti s mentálním postižením a založena též byla i střediska poskytující domácí péči o seniory a o zdravotně postižené. Došlo též k převzetí tří do té doby státních domovů důchodců, a to v Krabčicích[3] (v roce 1991), v Myslibořicích a v Sobotíně (obou v roce 1992). Posléze se služby Diakonie rozšířily o střediska působící na poli sociální prevence jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, dále domy na půli cesty a azylové domy. Roku 2003 došlo k rozšíření o hospic.

Diakonie od r. 2006 začala postupně provozovat sedmnáct speciálních škol určených především dětem s mentálním a kombinovaným postižením. V roce 2015 byla otevřena rovněž mateřská škola v Chebu.

Humanitární pomoci se Diakonie ČCE věnuje od roku 1997 a rozdělila zde více než 67 mil. Kč[4], od roku 2011 se touto prací zabývá nově vzniklé Středisko humanitární a rozvojové pomoci. V srpnu 2010 vyhlásila Diakonie sbírku na pomoc obětem záplav v Libereckém a Ústeckém kraji.[5] Do povodňové pomoci se Diakonie ČCE zapojila také v červnu 2013 vyhlášením veřejné sbírky a pomocí s odklízením následků v terénu.[6]

Struktura Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

Diakonie Krabčice

Diakonie ČCE je základní - mateřskou organizací, která především zajišťuje, aby bylo naplňováno poslání celé Diakonie. K naplňování tohoto poslání zřizuje další organizační jednotky:

 • střediska
 • školské právnické osoby
 • nadace a nadační fondy
 • servisní organizační jednotky
 • další zřizované organizační jednotky
 • organizační jednotky zřizované Středisky
 • přidružené organizace

Činnost všech organizačních jednotek Diakonie ČCE je vzájemně provázána, koordinována a strategicky řízena. Práce a činnost Diakonie se řídí jednotnými hodnotami, vychází ze společně uznávaných principů a jsou v nich uplatňovány společné organizační, pracovní i řídící postupy.

Řízení Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

Správní rada[editovat | editovat zdroj]

Správní rada Diakonie ČCE (SRD) je statutárním orgánem Diakonie ČCE, který zodpovídá za činnost celé Diakonie ČCE. Jedná jejím jménem navenek a rozhoduje ve všech věcech vyhrazených do působnosti SRD.

Ředitel Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

Ředitel Diakonie ČCE (mateřské organizace) je z titulu své funkce předsedou SRD a realizuje tak rozhodnutí SRD.

Dozorčí rada Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

Dozorčí rada Diakonie ČCE (DRD) je kontrolním a poradním orgánem celé Diakonie ČCE, voleným synodem ČCE, kterému se ze své činnosti zodpovídá. DRD dbá především na zachování účelu, ke kterému byla Diakonie ČCE zřízena, a na uchování křesťanského charakteru organizace, stejně jako na soulad činnosti Diakonie ČCE s církevními předpisy a řády.

Správní rada střediska[editovat | editovat zdroj]

Správní rada střediska (SRS) je statutárním orgánem střediska, který zodpovídá za jeho činnost, jedná jeho jménem a rozhoduje o všech záležitostech vyhrazených do působnosti SRS. SRS především zodpovídá za nastavení základních mechanismů řízení, koncepci a činnost střediska.

Dozorčí rada střediska[editovat | editovat zdroj]

Dozorčí rada střediska (DRS) je kontrolním a poradním orgánem střediska, který volí sbor nebo sbory ČCE, s nimiž je uzavřena smlouva o spolupráci. DRS sleduje činnost střediska, dbá na zachování jeho účelu a křesťanského charakteru a podporuje spolupráci střediska a partnerského sboru.

Ředitel střediska[editovat | editovat zdroj]

Ředitel střediska je z titulu své funkce předsedou SRS a realizuje tak rozhodnutí SRS.

Ředitel školské právnické osoby[editovat | editovat zdroj]

Ředitel školské právnické osoby (ŠPO) je jejím statutárním orgánem, který vystupuje, jedná a podpisuje jménem ŠPO samostatně, vyjma případů, ve kterých si musí vyžádat souhlas rady ŠPO.

Rada školské právnické osoby[editovat | editovat zdroj]

Rada ŠPO je společně s ředitelem ŠPO orgánem ŠPO. Rada ŠPO především sleduje činnost příslušné ŠPO, dbá na zachování účelu, ke kterému byla zřízena, schvaluje základní dokumentaci, hospodaření a právní úkony majetkové povahy ŠPO.

Školská rada[editovat | editovat zdroj]

Školská rada je poradním orgánem ředitele ŠPO, který umožňuje podílet se na řízení obsahu činnosti škol, jež příslušná ŠPO provozuje, pracovníkům ŠPO a zástupcům žáků těchto škol, případně zřizovateli.

Shromáždění Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

Shromáždění Diakonie ČCE je specifickým orgánem v rámci organizace, jehož smyslem je otevřeně projednávat záležitosti života Diakonie ČCE v širším fóru, které tvoří zástupci výkonné, kontrolní i duchovenské složky, působící na všech úrovních Diakonie ČCE.

Střediska a speciální školy Diakonie ČCE[editovat | editovat zdroj]

V současné době má Diakonie 25 středisek, 16 speciálních mateřských a základních škol a 1 mateřskou školu. Poskytuje služby ve více než 279 zařízeních, a to v 74 obcích v ČR. Pracuje zde přes 2 300 zaměstnanců a 800 dobrovolníků. K 1.1. 2022 Diakonie ČCE nabízí 210 registrovaných sociálních služeb, 23 zdravotnických služeb a 26 chráněných dílen a sociálních podniků, které vytváří více než 700 chráněných pracovních míst.

Střediska:

Školy a školky:

Další zařízení a jednotky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Zařízení Diakonie ČCE [online]. Diakonie ČCE [cit. 2013-10-17]. Dostupné online. 
 2. a b PROCHÁZKOVÁ, Petra. Uprchlíci mohou mít zázemí v Bystřici pod Hostýnem, plánuje církev. iDNES.cz [online]. 2015-07-17 [cit. 2017-03-31]. Dostupné online. 
 3. Marjanko, Zbyněk - Krabčický ústav 1864–1885. Marjanko, Zbyněk. In: Vlastivědný sborník Podřipsko. (K 100. výročí založení Podřipského muzea a k 55. výročí konce druhé světové války). Roudnice nad Labem : Podřipské muzeum Karla Rozuma, č. 10, (2000,) s. 100-118
 4. Tisková zpráva Diakonie ČCE [online]. Diakonie ČCE [cit. 2013-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-17. 
 5. AKTUÁLNĚ: Pomozte obětem záplav v Libereckém a Ústeckém kraji
 6. PŘEHLEDNĚ: Jak pomoci zasaženým povodněmi? Přispět lze penězi i lopatou

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Průvodce Diakonií a ČCE. 1. vyd. Praha: Česká biblická společnost, 2015. 78 s. ISBN 978-80-87287-88-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]