Devátý den

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Devátý den
Původní název Der neunte Tag
Země Německo
Jazyk němčina
Délka 98 min.
Žánry drama, historický
Scénář Eberhard Görner
Andreas Pflüger
Režie Volker Schlöndorff
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Ulrich Matthes
August Diehl
Hilmar Thate
Bibiana Beglau
a další
Produkce Jürgen Haase
Hudba Alfred Schnittke
Kamera Tomas Erhart
Střih Peter R. Adam
Výroba a distribuce
Premiéra 11. listopadu 2004
Distribuce Kino International
Devátý den na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Devátý den (německy Der neunte Tag) je německý film z roku 2004, zachycující příběh z druhé světové války, v němž je kněz propuštěn z koncentračního tábora pod podmínkou, že zařídí, aby lucemburská církev podpořila nacisty.

Film režíroval Volker Schlöndorff, v hlavní roli se představil Ulrich Matthes. Natáčelo se v Německu, Lucemburku a v Čechách[1].

Děj filmu je částečně založen na skutečných událostech, které popsal ve své knize Pfarrerblock 25487 lucemburský kněz Jean Bernard.

Lucemburský kněz Henri Kremer, za odbojovou činnost uvězněný v kněžské části koncentračního tábora Dachau, je nečekaně poslán zpět do Lucemburku. Tam se na gestapu dozvídá od Gebhardta, který má jeho záležitost na starost, že dostal pouze devítidenní „dovolenou“ a že bude propuštěn, pokud přiměje místního biskupa ke spolupráci s nacisty. Gebhardt pokračuje v přesvědčování pomocí politických a rádoby teologických argumentů i v dalších dnech a je čím dál nervóznější. Kremera neopouštějí hrůzné vzpomínky na lágr spojené s výčitkami svědomí, odmítá však nabídku svého bratra k útěku za hranice. V katedrále se setkává s biskupovým sekretářem a posléze je přijat samotným biskupem, který spolupracovat odmítá a konečné rozhodnutí nechává na Kremerovi. Tomu Gebhardt nabízí, že propustí některé jeho spolubratry, když vystoupí proti biskupovi s pronacistickým prohlášením za lucemburskou církev. Osmý den však dostává jen prázdné papíry v obálce. Devátý den je Henri Kremer opět v Dachau.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Devátý den Filming locations [online]. [cit. 2017-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]