Deutsch-Wagram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Wagram. Tento článek je o městě v Rakousku. Další významy jsou uvedeny na stránce Wagram (rozcestník).
Deutsch-Wagram

Radnice
Deutsch-Wagram – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 159 m n. m.
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát Rakousko Rakousko
spolková země Dolní Rakousy Dolní Rakousy
okres Gänserndorf
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 30,62 km²
Počet obyvatel 8 229 (2016)
Hustota zalidnění 268,7 obyv./km²
Správa
Status město
Oficiální web www.deutsch-wagram.gv.at
Telefonní předvolba 02247
PSČ 2232
Označení vozidel GF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deutsch-Wagram, obvykle jen Wagram (česky Německý Ogrun),[zdroj?] je rakouské městečko ležící na potoce Russbachu asi 10 km severovýchodně od Vídně. V lednu 2011 udávalo 7829 obyvatel, starostou je od roku 2005 Friedrich Quirgst (ÖVP). Administrativně město patří do země Dolní Rakousy, okres Gänserndorf.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1258, z desátkového registru sepsaného v době, kdy rakouskému vévodství vládl český král Přemysl Otakar II. Název Wagram pochází z výrazu Wagenrand (kam dosahují vlny) – narážka na blízkost Dunaje. Od šestnáctého století se začal používat přídomek Deutsch-Wagram, protože většina obyvatel hovořila německy na rozdíl od nedalekého Chorvatského Wagramu (dnešní Eckartsau). Nevelká vesnice se proslavila v červenci 1809, kdy se zde odehrála důležitá bitva u Wagramu, v níž Napoleon Bonaparte porazil rakouská vojska a napravil tak porážku, kterou mu v bitvě u Aspernu uštědřil v květnu téhož roku arcivévoda Karel Ludvík.[1]

Význam Wagramu vzrostl po vybudování železniční stanice,[2] a zejména zbrojní továrny Glock, která je dosud zdejším hlavním zaměstnavatelem. V roce 1929 byla tato obec povýšena na městys, který se stal roku 1984 městem.

Wagram vstoupil do dějin jako koncové místo prvního zkušebního a ukázkového úseku první železnice v Rakousko-Uhersku i ve Střední EvropěSeverní dráhy Ferdinandovy, který byl otevřen již v listopadu 1837, dříve než byl 7. 7. 1838 dokončen a do provozu uveden celý první úsek Vídeň-Brno.

Staré nádraží z první trati Vídeň-Brno (1838) - jako železniční muzeum

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na úrodných sprašových půdách se daří pěstování chřestu a vinné révy.[3] Ve městě je železniční muzeum a památník bitvy u Wagramu. [4] Zdejším nejslavnějším rodákem byl odborník na elektrotechniku Johann Sahulka, bydlí zde tenista Jürgen Melzer a herečka Gabriela Hegedüsová. Partnerským městem Wagramu jsou Gbely.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://napoleonistyka.atspace.com/Battle_of_Wagram_1809.htm
  2. http://www.euregio-city.net/text/cs/Deutsch-Wagram.aspx
  3. http://www.veltlin.cz/list.aspx?SubAreaID=25&ShowInfo=1
  4. http://www.turistika.cz/mista/deutsch-wagram

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]