Desmond Doss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Desmond Thomas Doss
DossDesmondT USArmy.jpg
Rodné jménoDesmond Thomas Doss
Narození7. února 1919
Lynchburg, Virginie
Úmrtí23. března 2006 (v 87 letech)
Piedemont, Alabama
Vojenská kariéra
Hodnostdesátník
SloužilArmáda Spojených států amerických, od roku: 1942 do roku: 1946
Jednotkarota B 1. prapor 307. pluk, pod 77. pěchotní divizi americké armády
VálkyDruhá světová válka
Bitvy
VyznamenáníMedaile cti
Bronzová hvězda
Purpurové srdce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Desmond Thomas Doss (7. února 191923. března 2006) byl během druhé světové války desátník Armády Spojených států a vojenský zdravotník. Kvůli své víře se odmítal dotknout zbraně. Přesto však jako medik zachránil více než 75 lidských životů a stal se válečným hrdinou. Za své hrdinství v bitvě o Okinawu obdržel jako první a jediný odpírač plné vojenské služby za druhé světové války nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Medaili cti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Desmond Doss se narodil ve městě Lynchburg ve Virginii, jako syn tesaře a veterána první světové války Williama Thomase Dosse a dělnice v továrně na obuv, Berty E. (Oliver) Doss. Pracoval ve vojenských loděnicích v Newport News ve Virginii.

Do armády dobrovolně narukoval v dubnu 1942. Jako člen křesťanské církve Adventisté sedmého dne Doss odmítl zabíjet nepřátelské vojáky nebo nosit zbraň do boje kvůli svému osobnímu přesvědčení. Jeho přáním bylo stát se zdravotníkem a to se mu splnilo. Byl přidělen jako medik k rotě B 1. praporu 307. pěšího pluku americké 77. pěší divize, která byla za 2. světové války nasazena proti Japonskému císařství. Zúčastnil se bitvy o Guam a bojů o Filipíny v roce 1944, kde získal dvě Bronzové hvězdy za chrabrost. Později, během nasazení v bitvě o Okinawu v roce 1945, zachránil Desmond Doss více než 75 zraněných vojáků z frontové linie, aniž by slevil ze svého náboženského přesvědčení nepoužít zbraň. Za prokázané hrdinství mu byla 12. října 1945 ve Washingtonu udělena Medaile cti z rukou amerického prezidenta Harryho S. Trumana. Sám Doss byl však na Okinawě čtyřikrát zraněn, za což opakovaně obdržel Purpurové srdce, a krátce před jeho odchodem do civilu v roce 1946 mu byla diagnostikována tuberkulóza, která jej nakonec stála jednu plíci. Po propuštění z armády strávil následujících pět let v lékařské péči kvůli následkům svých zranění a onemocnění z války.

Doss si vzal za ženu Dorothy Schutte, měli spolu jednoho syna, Desmonda Thomase ml. (zvaného Tommy). Dorothy zemřela v roce 1991 při autonehodě. Po dvou letech od její smrti si Desmond vzal jako druhou ženu Frances Duman.

Desmond měl z války těžké zdravotní postižení a pracoval na své malé farmě v Georgii. Trávil mnoho času přednášením o zkušenostech z války a sloužil také ve své církvi ve skautském programu pro děti a mládež.[1]

Doss zemřel v roce 2006 v kruhu svých nejbližších ve městě Piedmontu v Alabamě poté, co byl hospitalizován pro dýchací problémy. Ve stejný den zemřel i jiný nositel Medaile cti, David B. Bleak.

Desmond Doss byl pohřben se všemi vojenskými poctami na Národním hřbitově v Tennessee. Při slavnostním pohřbu vezl jeho rakev přikrytou americkou vlajkou koňský povoz. Americká armáda vyslala na pohřeb mimo jiné formaci vojenských vrtulníků k provedení čestného přeletu nad hrobem.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny je celovečerní film založený na jeho životě a službě v americké armádě. Režíroval ho Mel Gibson a Desmonda Dosse hraje Andrew Garfield.

The Conscientious Objector je oceňovaný dokumentární film o jeho životě z roku 2004.

Příběh Desmonda Dosse je také náplní knihy z roku 1967 The Unlikeliest Hero.

18. února 1959 se Doss objevil na kanále NBC v televizní show Ralpha Edwardse This Is Your Life.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERNSTEIN, Adam. Lauded Conscientious Objector Desmond T. Doss Sr. Washington Post [online]. 2006-03-26 [cit. 2016-11-27]. Dostupné online. 
  2. The Medal of Honor. www.desmonddoss.org [online]. [cit. 2020-01-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]