Dervišský stát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o státu v Somálsku na začátku 20. století. Možná hledáte: Khaatumo, mezinárodně neuznávaný stát z roku 2012 ve stejné oblasti, jenž je znám také jako „Dervišský stát Somálska“.
Vlajka Dervišského státu

Dervišský stát (somálsky Dawlada Daraawiish, arabsky دولة الدراويش‎‎, Dawlāt ad-Darāwīsh) byl somálský sunnitský stát. Byl založen roku 1897 Muhammadem Abdallahem Hassanem, náboženským vůdcem, jenž sjednotil somálské vojáky napříč Africkým rohem do armády známé jako derviši.

Ta umožnila Hassanovi vytvořit silný státní útvar, jenž zabral území nárokované somálskými sultány, Etiopany i evropskými mocnostmi. Dervišský stát se stal známým díky svému odporu proti imperiálním silám Velké Británie a Itálie: dervišským silám se podařilo odrazit čtyři britské expedice a donutily je ustoupit zpět k pobřeží.[1] Díky své pověsti na Blízkém východě a v Evropě byl tak Dervišský stát považován za spojence Osmanské a Německé říše.[2][3]

Dervišskému státu se podařilo přežít evropský kolonizační závod o Afriku a během první světové války zůstal jedinou nezávislou muslimskou silou na kontinentu.[4] Po čtvrtstoletí odrážení Britů byli dervišové nakonec poraženi v roce 1920.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dervish state na anglické Wikipedii.

  1. Encyclopedia of African history, s. 1406
  2. The modern history of Somaliland: from nation to state, s. 78
  3. Historical dictionary of Ethiopia, s. 405
  4. Jihad in the Arabian Sea 2011, Camille Pecastaing, In the land of the Mad Mullah: Somalia