Derren Brown

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Derren Brown
Derren Brown
Derren Brown
Narození27. února 1971 (53 let)
Croydon, Londýn
BydlištěPurley
Marylebone
Alma materBristolská univerzita
Whitgift School
Wills Hall
Povoláníspisovatel, televizní moderátor, scenárista, jevištní iluzionista, malíř, filmový producent, herec, hypnotist a iluzionista
OceněníLaurence Olivier Award for Best Entertainment (2012)
Cena Laurence Oliviera
Nábož. vyznáníateismus
Webderrenbrown.co.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Derren Victor Brown (* 27. února 1971) je anglický iluzionista a skeptik vůči paranormálním jevům. Narodil se v Croydonu v Jižním Londýně, kde navštěvoval Whitgiftskou školu, kde jeho otec dělal učitele plavání. Při studiu práv a němčiny na univerzitě v Bristolu navštěvoval představení hypnotizéra Martina S. Taylora, který jej inspiroval a vnukl mu myšlenku věnovat se iluzionismu a hypnóze jako povolání. Kolem roku 1994 pracoval jako kouzelník, praktikoval tradiční kousky z oboru stolní „magie“. V roce 1996 začal předvádět pódiovou hypnózu na Univerzitě v Bristolu pod uměleckým jménem Darren V. Brown.

O dva roky později se Brown vlivem svého přítele Iana Rowlanda začal zajímat o čtení myšlenek. Krátce poté byl požádán, aby natočil pilotní díl pro svou televizní sérii Mind Control na Kanálu 4. Brownovy psychologické iluze jsou profesionálně předváděny a jsou umocněny jeho osobností a hereckým talentem ovlivňovat a mást publikum.

Kromě jeho hlavního zaměstnání se také věnuje malování portrétů a karikatur.

Televizní pořady[editovat | editovat zdroj]

Mind Control[editovat | editovat zdroj]

Od prvního odvysílání své televizní show Derren Brown: Mind Control na Kanálu 4 v roce 2000 se stával víc a víc známým díky svému „čtení myšlenek“. Derren Brown na začátku svého pořadu Trick of the mind tvrdí, že výsledků, které uvidíte, dosahuje kombinací „magie, sugesce, psychologie, hypnózy, manipulace a herectví“. Když používá své znalosti a schopnosti, vypadá, jako by mohl předpovídat a ovlivňovat lidské myšlenky pomocí podvědomí, manipulovat s jejich rozhodnutími a číst subtilní fyzické znaky nebo řeč těla, která prý prozrazuje, co si člověk myslí. Svou práci v televizi začal třemi šedesátiminutovými speciály natočenými během dvou let, které byly rozděleny na šest částí Mind Control, které obsahují sestřih toho nejlepšího z jeho hodinových speciálů. Vybrané části z prvních sérií byly vydány na DVD a videokazetách pod názvem Derren Brown - Inside Your Mind.

Trick of the Mind[editovat | editovat zdroj]

Trick of the Mind je po Mind Control Derrenova druhá televizní série, v roce 2008 byla ve VB vysílána třetím rokem. Na rozdíl od Mind Control se však jednalo o naprosto nový materiál. Druhá série se začala vysílat 11. dubna 2005 a byla opakována na kanálu 4. Třetí série začala 26. dubna 2006.

Mesiáš[editovat | editovat zdroj]

V tomto speciálu Derren Brown vycestoval do Spojených států, aby zkusil přesvědčit pět vůdčích osobností různých organizovaných skupin, že má zvláštní schopnosti na poli jejich odbornosti: přivedení člověka na víru, únos mimozemšťany, nadpřirozené duševní síly, New Age teorie a kontaktování zemřelých. Pokaždé použil jiné falešné jméno a podařilo se mu přesvědčit čtyři z pěti „expertů“ o svých schopnostech a oni ho veřejně uznali za pravého odborníka. Pátý expert, evangelista Curt Nordheilm, přestože byl ohromen představením Derrena Browna, zažádal ještě o schůzku, než mu uvěří. Myšlenkou tohoto pořadu bylo zdůraznit sílu sugesce vzhledem k víře a lidským schopnostem. Brown před každým experimentem jasně zdůraznil fakt, že když jej kdokoli z pěti „expertů“ obviní z podvodu, okamžitě se přizná a vyjde s pravdou ven. Jeho závěrem bylo, že lidé chtějí slyšet jedině to, co podporuje jejich vlastní myšlení, a ignorovat opačné důkazy.

Ruská ruleta[editovat | editovat zdroj]

Chcete se zúčastnit velkého projektu Derrena Browna? Na tento dotaz odpovědělo na počátku roku 2003 hned dvanáct tisíc lidí. Derren z nich pečlivě vybral pět set, kteří dostali za úkol natočit o sobě krátký šot na video. Z nich pak pouhých sto dostalo pozvání k účasti na ojedinělém přímém přenosu. Protože britské zákony nedovolují hry se zbraněmi, muselo být místo přísně utajeno. Sto dobrovolníků je pozváno do sálu, hra s nervy začíná… Na konci zbude jen jeden jediný muž, který prošel všemi Derrenovými nástrahami, jedna pistole a mistr magie, jenž ještě nikdy nebyl v tak smrtelném nebezpečí, v jakém se ocitá právě tento večer… (oficiální text distributora)

Česká televize uvedla pořady Derren Brown: Magie a manipulace mysli (12 epizod)[1], Derren Brown - Mesiáš[2], nebo Derren Brown - Seance[3].

Zaměření tvorby a aktivit[editovat | editovat zdroj]

Derren Brown ve svém díle ostře kritizuje víru v paranormální jevy, homeopaty, kartářky, šamany, léčitele a další zástupce "nadpřirozena". Také se zabývá problematikou hypnózy, sugesce, studeného čtení a jako bonus přikládá vysvětlení několika svých triků.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Magie a manipulace mysli 2007 vydalo nakladatelství Argo, ISBN 978-80-7203-942-5, přeložila Hana Loupová z anglického originálu Tricks of the Mind (Transworld Publishers, 2006). Jedná se o Brownovo první dílo vydané v českém jazyce.
  • Vyznání iluzionisty 2011 vydalo nakladatelství Argo, ISBN 978-80-257-0511-7, přeložil Lukáš Houdek z anglického originálu Confessions of a conjuror.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]