Deodorant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Detail kuličkového deodorantu / antiperspirantu

Deodorant je látka, která se aplikuje na tělo, zvláště do podpaží, hlavně k omezení tělesného pachu způsobovaného bakteriálním rozkladem potu. Podskupinou deodorantů jsou antiperspiranty, které navíc kromě vůně brání vzniku pachu snižováním produkce potu určitými částmi těla.

Antiperspiranty[editovat | editovat zdroj]

Nejčastější aktivní složkou bývají sloučeniny hliníku (např. aluminium chlorohydrát). V USA jsou podle FDA antiperspiranty klasifikovány jako léčivo.[1] Někdy se v deodorantech používá pro antibiotické účinky i stříbro. Antiperspiranty se typicky aplikují do podpaží, některé se mohou používat také na nohy nebo jiné části těla, jsou-li ve formě spreje.

Oblečení[editovat | editovat zdroj]

Aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly (označení podle INCI), běžný základ antiperspirantů, je příčinou "podpažních skvrn" na oblečení. Reaguje s potem za tvorby žlutých skvrn.[2]

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Antiperspiranty obsahující sloučeniny hliníku a parabeny jsou podezřívány za zvýšené riziko rakoviny (prokázáno je jejich ukládání v těle, např. v prsech žen [3]). Nové typy antiperspirantů se proto vyrábějí bez těchto potenciálně škodlivých látek. Proto je mnohdy doporučováno[4] používat místo antiperspirantů Deo krystal (Amonný kamenec), který je zdravotně neškodný a časem prověřený prostředek.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Různé kultury i jednotlivci se liší v pocitu, zda potřebují používat deodorant a zda je tělesný pach odporný.[5]

Komerčně vyráběné deodoranty mohou být zaměřeny i na jiné části těla než podpaží, například genitálie, zvláště ženské. Takové produkty občas bývají terčem sexuálního kresleného humoru.

Román I na kovbojky občas padne smutek od Toma Robbinse obsahuje humorný fabulový příběh související se zálibou v přirozeném tělesném pachu, a prezentuje pohled na věc z obou stran.

V epizodě z Foster's Home For Imaginary Friends je hlavní postava, Bloo, vyobrazena jako maskot neúčinného deodorantu nazývaného "Deo".

"Óda na deodorant" byla první písní natočenou britskou skupinou Coldplay.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deodorant na anglické Wikipedii.

  1. http://www.fda.gov/Cosmetics/ResourcesForYou/Consumers/CosmeticsQA/ucm136560.htm - Cosmetics Q&A: "Personal Care Products"
  2. (anglicky) AskMen.com - Tips for wearing undershirts
  3. Musí Češi tak smrdět? Čichněte si k sobě, prosím!, Vitalia.cz
  4. Deníčky čtenářek, Ženy.cz. www.deniky.zeny.cz [online]. [cit. 2010-08-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-04. 
  5. FIALOVÁ, Jitka. Čichová komunikace u člověka. Živa [online]. AV ČR [cit. 2022-01-17]. Čís. 5/2016. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]