Dent du Géant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dent du Géant
Dente del Gigante
Dent du Géant
Dent du Géant

Vrchol 4013 m n. m.
Prominence 139 m
Seznamy Alpské čtyřtisícovky
Poloha
Světadíl Evropa
Státy FrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
Pohoří Montblanský masiv,
Grajské Alpy,
Západní Alpy
Souřadnice
Dent du Géant
Dent du Géant
Prvovýstup 20. srpen 1882, William Woodman Graham, Auguste Cupelin a Alphonse Payot
Hornina [žula]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dent du Géant (italsky Dente del Gigante, 4013 m n. m.) je hora v Montblanském masivu v Grajských Alpách. Leží na hranicích mezi Itálií (region Valle d'Aosta) a Francií (region Rhône-Alpes).

Na severovýchodě ho spojuje hřeben Rochefort s masívem Grandes Jorasses, na jihozápadě klesají skalnaté svahy do sedla Col du Géant.

Na vrchol je možné vystoupit od chat Refuge du Couvercle (2687 m n. m.) na francouzské straně a Rifugio Torino (3322 a 3375 m n. m., 2 budovy) na straně italské. Vrchol připomíná zub, na který odkazují oba názvy, které po přeložení do češtiny znamenají Zub obra.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Prvovýstup na nižší vrchol Dent du Géant uskutečnili horští vůdci B., D., J. Maquignazové v červenci 1882 na objednávku bratrů Sellových, kteří následující den využili vysekaných stupů, instalovaných tyčí a zavěšených lan, aby vylezli na vrchol také. Stejnou cestou zdolali 20. srpna 1882 William Woodman Graham, Auguste Cupelin a horský vůdce Alphonse Payot vzdálenější vyšší vrchol.

Na plošině pod klíčovým místem výstupu, které se dnes nazývá Burgenerova plotna, se odehrála jedna z klíčových událostí v historii horolezectví. Elitní horolezec Albert Frederick Mummery a jeden z nejlepších horských vůdců Alexander Burgener se pokoušeli v létě roku 1880 o prvovýstup na prestižní dosud nedostoupený vrchol. Dostali se jihozápadní stěnou až pod plotny, ale dál to vlastními silami nešlo. Bylo by třeba zatlouct několik skob, ale to Mummery, dnes považovaný za otce sportovního lezení, odmítl a raději se vrátil. Podle tradice měl prohlásit: "Absolutně nedostupné férovými prostředky." To je považováno za horolezecký imperativ dodnes.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]