Denis Sassou-Nguesso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Denis Sassou-Nguesso
Denis Sassou Nguesso 2014.jpg
Narození 23. listopadu 1943 (74 let)
Edou
Ocenění Řád Isabely Katolické (límec)
Order of Central African Merit
Řád Josého Martího
velkořetěz Řádu prince Jindřicha
Order of Merit Congolese
… více na Wikidatech
Politická strana Congolese Party of Labour
Děti Edith Lucie Bongo
Denis-Christel Sassou Nguesso
Web www.sassou.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Sassou-Nguesso (* 1943) je prezident Konžské republiky (od roku 1979 s přerušením v letech 19921997).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Edou v oblasti Ojo a je příslušníkem kmene Mbošů. V roce 1960, těsně před osamostatněním země, vstoupil do vojska. Výcvik absolvoval v Alžírsku a ve Francii a po návratu byl zařazen do elitního výsadkářského pluku.

Denis Sassou-Nguesso se přikláněl k socialistickým myšlenkám. V roce 1968 se účastnil vojenského převratu, který vynesl k moci Mariena Ngouabiho a stal se jedním z prvních členů Konžské strany práce (KSP) založené v prosinci 1969.

V roce 1970 se Sassou-Nguesso stal ředitelem bezpečnosti a ministrem v nově vzniklé prezidentské radě. Když byl Ngouabi zavražděn, postavil se Sassou-Nguesso do čela Vojenského výboru strany, který řídil stát před nástupem plukovníka Joachima Yhombi-Opanga. Sasso-Nguesso byl poté povýšen na plukovníka a ujal se úřadu místopředsedy Vojenského výboru strany. V tomto úřadě setrval až do 5. února 1979, kdy byl Yhombi-Opango přinucen odstoupit kvůli obviněním z úplatkářství a zneužívání své funkce. 8. února vybral Vojenský výbor strany Sassou-Nguessa novým prezidentem – toto rozhodnutí bylo následovně potvrzeno třetím mimořádným sjezdem KSP.

Denis Sassou-Nguesso překvapil mnoho zahraničních pozorovatelů, kteří v něm viděli jen vojenského diktátora využívajícího marxistickou ideologii. Dokázal totiž poměrně obratně vyjednávat s MMF a přilákat do země, především do lukrativního petrochemického průmyslu, zahraniční investory.

V letech 19861987 předsedal Organizaci africké jednoty.

Ke konci 80. let postupně upouštěl od tvrdé marxistické linie. V roce 1989 omezil vliv státu na hospodářství země a z vězení nechal propustit své politické odpůrce. O rok později pak umožnil přechod k pluralismu. V parlamentních volbách roce byla 1992 nejprve poražena KSP a o měsíc později i sám Denis Sassou-Nguesso, jehož v úřadě nahradil Pascal Lissouba. Po postupné eskalaci napětí Lissouba zemi opustil v roce 1997. Do svého úřadu se Denis Sassou-Nguesso vrátil 25. října téhož roku.

Prezident Republiky Kongo
Předchůdce:
Joachim Yhombi-Opango
Denis Sassou-Nguesso
19791992
Nástupce:
Pascal Lissouba
Pascal Lissouba 1997–dosud dosud ve funkci
Předseda Africké unie
Předchůdce:
Olusegun Obasanjo
2006-2007
Denis Sassou-Nguesso
Nástupce:
John Kufuor