Denis Sassou-Nguesso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Denis Sassou-Nguesso
Denis Sassou Nguesso 2014.jpg
Stranická příslušnost
Členství Congolese Party of Labour

Narození 23. listopadu 1943 (75 let)
Edou
Choť Antoinette Sassou Nguesso
Děti Edith Lucie Bongo
Denis-Christel Sassou Nguesso
Profese politik
Ocenění řetěz Řádu Isabely Katolické
Order of Merit
Řád Josého Martího
velkořetěz Řádu prince Jindřicha
Congolese Order of Merit
… více na Wikidatech
Webová stránka www.sassou.net
Commons Kategorie Denis Sassou Nguesso
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Sassou-Nguesso (* 1943) je prezident Konžské republiky (od roku 1979 s přerušením v letech 19921997).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Edou v oblasti Ojo a je příslušníkem kmene Mbošů. V roce 1960, těsně před osamostatněním země, vstoupil do vojska. Výcvik absolvoval v Alžírsku a ve Francii a po návratu byl zařazen do elitního výsadkářského pluku.

Denis Sassou-Nguesso se přikláněl k socialistickým myšlenkám. V roce 1968 se účastnil vojenského převratu, který vynesl k moci Mariena Ngouabiho a stal se jedním z prvních členů Konžské strany práce (KSP) založené v prosinci 1969.

V roce 1970 se Sassou-Nguesso stal ředitelem bezpečnosti a ministrem v nově vzniklé prezidentské radě. Když byl Ngouabi zavražděn, postavil se Sassou-Nguesso do čela Vojenského výboru strany, který řídil stát před nástupem plukovníka Joachima Yhombi-Opanga. Sasso-Nguesso byl poté povýšen na plukovníka a ujal se úřadu místopředsedy Vojenského výboru strany. V tomto úřadě setrval až do 5. února 1979, kdy byl Yhombi-Opango přinucen odstoupit kvůli obviněním z úplatkářství a zneužívání své funkce. 8. února vybral Vojenský výbor strany Sassou-Nguessa novým prezidentem – toto rozhodnutí bylo následovně potvrzeno třetím mimořádným sjezdem KSP.

Denis Sassou-Nguesso překvapil mnoho zahraničních pozorovatelů, kteří v něm viděli jen vojenského diktátora využívajícího marxistickou ideologii. Dokázal totiž poměrně obratně vyjednávat s MMF a přilákat do země, především do lukrativního petrochemického průmyslu, zahraniční investory.

V letech 19861987 předsedal Organizaci africké jednoty.

Ke konci 80. let postupně upouštěl od tvrdé marxistické linie. V roce 1989 omezil vliv státu na hospodářství země a z vězení nechal propustit své politické odpůrce. O rok později pak umožnil přechod k pluralismu. V parlamentních volbách roce byla 1992 nejprve poražena KSP a o měsíc později i sám Denis Sassou-Nguesso, jehož v úřadě nahradil Pascal Lissouba. Po postupné eskalaci napětí Lissouba zemi opustil v roce 1997. Do svého úřadu se Denis Sassou-Nguesso vrátil 25. října téhož roku.

Prezident Republiky Kongo
Předchůdce:
Joachim Yhombi-Opango
Denis Sassou-Nguesso
19791992
Nástupce:
Pascal Lissouba
Pascal Lissouba 1997–dosud dosud ve funkci
Předseda Africké unie
Předchůdce:
Olusegun Obasanjo
2006-2007
Denis Sassou-Nguesso
Nástupce:
John Kufuor