Denis Macujev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Denis Macujev
Denis Matsuev,.jpeg
Základní informace
Narození 11. června 1975 (43 let)
Irkutsk
Žánry klasická hudba
Povolání klavírista
Nástroje klavír
Vydavatel RCA Red Seal Records
Ocenění Státní cena Ruské federace (2009)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4375940 (2016)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24933223
Řád cti
zasloužilý umělec Ruské federace
… více na Wikidatech
Web www.matsuev.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Leonidovič Macujev (rusky Дени́с Леони́дович Мацу́ев, * 11. červen 1975 Irkutsk) je ruský pianista věnující se vážné hudbě.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

Macujev je jediným dítětem dvou hudebníků, jeho matka je učitelka klavíru a jeho otec klavírista a skladatel. Hudební sluch prokázal už ve věku tří let, když na klavír přehrál melodii, kterou slyšel v televizi.[1] Jeho otec ho pak začal učit na klavír. Do 15 let studoval Macujev hudbu v Irkutsku. V roce 1990 vyhrál cenu na soutěži fondu Novyje imena, který mu udělil stipendium ve výši zhruba tisíc dolarů měsíčně na studia v Moskvě.[1] Spolu s dalšími talentovanými mladými hudebníky zároveň na náklady fondu absolvoval turné v Evropě a Spojených státech.[2]

V roce 1991 se s rodiči přestěhoval do Moskvy, aby mohl pokračovat v hudebních studiích. Nastoupil do hudební školy moskevské konzervatoře. V roce 1994 se zúčastnil své první řádné mezinárodní klavírní soutěže v jihoafrickém Johannesburgu a získal Grand Prix. Ve stejném roce se stal posluchačem moskevské konzervatoře ve třídě Alexeje Nasedkina, po třech letech pak začal studovat u Sergeje Dorenského. V roce 1998, ve věku 23 let, vyhrál Macujev 11. ročník mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského.[3]

Koncertní síň v Irkutsku pojmenovaná po Denisi Macujevovi. Slouží jako centrum festivalu Hvězdy Bajkalu.

Macujev je jedním z uměleckých ředitelů mezinárodního festivalu v Annecy. Zároveň je organizátorem dvou mezinárodních festivalů v Rusku, Hvězd Bajkalu' 'v rodném Irkutsku a každoroční přehlídky Crescendo,[1] dále pomáhal s organizací dalších místních přehlídek v oblasti Uralu ve městech Perm, Orenburg a Čeljabinsk. Je i nynějším šéfem fondu Novyje imena a dál podporuje hudební vzdělání nadaných dětí v odlehlých oblastech Ruska. V říjnu 2008 se na vyzvání vnuka Sergeje Rachmaninova stal uměleckým ředitelem Nadace Sergeje Rachmaninova. Výsledkem této spolupráce byl i vznik nahrávek méně známých Rachmaninovových děl, které Macujev hrál na skladatelův vlastní klavír Steinway v Rachmaninovově vile Villa Senar v Lucernu. V roce 2012 se Macujev stal také uměleckým ředitelem festivalu a soutěže Astana Piano Passion v Astaně a o rok později mezinárodního festivalu a soutěže Sberbank debut v Kyjevě.

Macujev se také věnuje interpretaci jazzu, v čemž ho podle jeho slov ovlivnil hlavně Oscar Peterson. Byl prvním klavíristou, který vystoupil na moskevské konzervatoři s jazzovým recitálem.[4]

Politická a společenská angažovanost[editovat | editovat zdroj]

Macujev byl jedním z členů štafety s olympijským ohněm na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014, zároveň hrál na slavnostním zahájení[5] i zakončení.[6] Macujev opakovaně veřejně podporoval kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně jeho politiky na Krymu a k Ukrajině.[7] V dubnu 2014 se stal vyslancem dobré vůle UNESCO.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Denis Matsuev na anglické Wikipedii.

  1. a b c SMALE, Alison. Denis Matsuev: A Russian pianist's quest to make classical music relevant. New York Times [online]. 2007-04-03 [cit. 2007-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. RAGOZHINA, Elena. From new names to Crescendo: Denis Matsuev. New Style [online]. 2011-06-23. Dostupné online. (anglicky) 
  3. TOMASINI, Anthony. Two Young Pianists, Forging Connections. The New York Times [online]. 2010-02-26 [cit. 2010-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. PIGAREVA, Olga. Prominent Russians : Denis Matsuev [online]. Russia Today, [2011]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KARIMI, Faith; MARTINEZ, Michael. Sochi Winter Olympics opening ceremony: Denis Matsuev, Anna Netrebko, Tatu to perform. WPTV [online]. 2014-02-07 [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. HEIGL, Alex. Meet Olympics Closing Ceremony Piano Virtuoso Denis Matsuev. People [online]. 2014-02-23 [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. EICHLER, Jeremy. Russian musicians’ support for Putin not playing well. Boston Globe [online]. 2014-06-14. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Designation of Denis Matsuev as a UNESCO Goodwill Ambassador [online]. UNESCO, duben 2014. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]