Den bez nákupů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Den bez nákupů
Demonstrace ke Dni bez nákupů v San Francisku
Demonstrace ke Dni bez nákupů v San Francisku
Druhkulturní
Rok 202324. listopad
Souvisí sodmítáním konzumu

Den bez nákupů (Buy Nothing Day) je neoficiální mezinárodní svátek zaměřený proti konzumerismu. Připadá na konec listopadu: v Severní Americe na poslední pátek a v Evropě na poslední sobotu v měsíci.[1] Lidé jsou vyzýváni, aby se v tento den zřekli na 24 hodin návštěvy obchodu a zamysleli se nad dopadem nadměrné spotřeby na životní prostředí.[2]

Svátek je reakcí na rekordní utrácení o Černém pátku. Vznikl roku 1992 v Kanadě a zpopularizovala ho kampaň nevládní organizace Adbusters. Akce ke Dni bez nákupů se konají v pětašedesáti zemích světa a patří k nim různé happeningy, cyklojízdy nebo stávky vsedě.[3] Zapojují se do nich protiglobalizační organizace jako Attac, Casseurs de Pub nebo Monochrom. Obchody fair trade mívají v tento den většinou otevřeno, avšak místo prodejních aktivit se v nich konají besedy o udržitelném způsobu života. V USA také vzniklo hnutí Buy Nothing Coat Exchange, jehož příznivci si v tento den vyměňují oblečení, aby nemuseli kupovat nové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodní den vyzývá zdržet se nakupování. Na internetu snadno podlehneme pocitu, že neutrácíme, varuje psychiatr. Česká televize [online]. 2020-11-28 [cit. 2023-06-06]. Dostupné online. 
  2. 25. listopad - Mezinárodní den bez nákupů. Enviweb [online]. 2019-11-25 [cit. 2023-06-06]. Dostupné online. 
  3. V Evropě má někdo Den bez nákupů. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2009-11-28 [cit. 2023-06-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]