Defence Language Institute

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Defence Language Institute
Defense Language Institute copy.png
Vznik 1954
Souřadnice
Oficiální web www.dliflc.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Defense Language Institute (DLI, česky Jazykový institut (ministerstva) obrany) je vzdělávací a výzkumné středisko Ministerstva obrany Spojených států amerických. Zajišťuje jazykové a kulturní vzdělávání pro ministerstvo obrany, jiné federální agentury i jiné zákazníky.

Středisko cizích jazyků[editovat | editovat zdroj]

Hlavní škola pro cizí jazyky s názvem Defense Language Institute Foreign Language Center (Středisko cizích jazyků DLI) sídlí na základně Presidio of Monterey v Monterey v Kalifornii. Jazykové kursy tu trvají 63 týdnů. Nabídka jazyků od roku 2007 zahrnuje afrikánštinu, arabštinu, perštinu, čínštinu, francouzštinu, němčinu, řečtinu, hebrejštinu, hindštinu, italštinu, japonštinu, korejštinu, kurmandži, paštštinu, portugalštinu, ruštinu, kurdštinu, srbochorvatštinu, španělštinu, tagalog, thajštinu, turečtinu, urdštinu a uzbečtinu.

DLI a čeština[editovat | editovat zdroj]

V minulosti[kdy?] byla vyučována na DLI také čeština, vstupem České republiky do NATO důvod pro výuku pominul.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Podrobněji o výuce češtiny v DLI Monterey je ve článku , autor; David Schwartz . Tento článek je přeložený do češtiny na webu plk. gšt. Karla Hlásného (instruktor pro výuku češtiny v DLI; 1952- 1979). viz zdroj; https://www.bludov.cz/O-Bludove/Vyznamni-rodaci-a-osobnosti-obce/Karel-Hlasny.html