Přeskočit na obsah

Decimus Iunius Brutus Callaicus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Decimus Iunius Brutus Callaicus
Dobývání Iberského poloostrova Římany (Bellum-Asturicum-Cantabricum); červeně vyznačeny útoky Decima Iunia Bruta Callaica
Dobývání Iberského poloostrova Římany (Bellum-Asturicum-Cantabricum); červeně vyznačeny útoky Decima Iunia Bruta Callaica
Narození181 př. n. l.
starověký Řím
Úmrtí113 př. n. l. (ve věku 67–68 let)
Povolánístarořímský politik a starořímský voják
ChoťClodia[1]
DětiJunia
Decimus Junius Brutus[2][3]
Lucius Junius Brutus Damasippus
RodičeMarcus Junius Brutus[4][5]
RodJunii Bruti
PříbuzníJunia a Marcus Junius Brutus[4][6] (sourozenci)
Gaius Claudius Marcellus Minor (vnuk)
Funkceřímský konzul (138 př. n. l.)
Prokonzul (137–136 př. n. l.)
římský senátor
praetor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Decimus Iunius Brutus Callaicus, také Junius Brutus Gallaecus (181 př. n. l. nebo 180 př. n. l. Řím, 113 př. n. l.) byl římský politik, konzul, senátor a vojevůdce z rodu Iuniů v období republikánské vlády; jako vojevůdce vedl římské legie vítězně v Hispánii a v Ilýrii.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z významné římské patricijské rodiny Iuniů Brutů. Byl synem Marca Iunia Bruta a jeho manželky neznámého jména. Jeho starší bratr, právník Marcus Iunius Brutus II., byl dědečkem jednoho z Caesarových vrahů, Marca Iunia Bruta.

Do historie vstoupil až v roce 138 př. n. l., kdy se připomíná v úřadu římského konzula společně s Publiem Corneliem Scipionem. Náležel k aristokratické frakci optimátů, povyšující se nad plebejce. Po zavraždění lusitánského vůdce Viriatha vedl jako generál římské legie proti Lusitánům při dobývání jihozápadní části Iberského poloostrova, v tehdejší provincii Hispania ulterior. Získal důležitá vítězství na jihu současného Portugalska, založil město Braga a přesunul se na sever. Opevnil město Olisipo (Lisabon) a vedl další útoky na sever, kde založil opevněné sídlo u Viseu, překročil řeku Douro a v roce 137 př. n. l. dosáhl řeky Limy. Pak postupoval dále k řece Minho. Mimo jiné založil město Valentia pro římské válečné veterány. Rozšířil nadvládu Říma pravděpodobně až k pobřeží Atlantiku.

V roce 136 př. n. l. mu senát za vítězné tažení do Callaicie uspořádal v Římě triumfální pochod a udělil mu titul Callaicus. Decimus Brutus dal z vděčnosti za vítězství na Martově poli postavit Martův chrám a do něj objednal u sochaře Skopáse dvě monumentální sochy sedících řeckých bohů: boha zuřivé války Area a bohyně krásy a plodnosti Afrodíté.

V roce 129 př. n. l. se Brutus jako vyslanec konzula Gaia Sempronia Tudicana účastnil bojů proti barbarským kmenům Iapodů, Liburnů a Histerů v Ilýrii. V roce 121 př. n. l. pomáhal konzulovi Luciovi Opimiovi na Aventinu v boji proti populárům, stoupencům reformátora Gaia Sempronia Graccha. Tři tisíce z nich bylo popraveno.

Brutus byl až do své smrti v roce 113 př. n. l. prokonzulem Lusitánie a společně s Caiem Mariem opět zvítězil nad vzbouřenými lusitánskými kmeny.

Podporovatel umění[editovat | editovat zdroj]

Podporoval výtvarné umění, básnictví (osobně básníka tragéda Lucia Accia), drama a ostatní písemnictví. V chrámech působil jako augur a orátor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Decimus Junius Brutus Callaicus na francouzské Wikipedii a Decimus Junius Brutus Callaicus na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Digital Prosopography of the Roman Republic. Dostupné online. [cit. 2021-06-10].
  3. Digital Prosopography of the Roman Republic. Dostupné online. [cit. 2021-06-10].
  4. a b Digital Prosopography of the Roman Republic. Dostupné online. [cit. 2021-06-10].
  5. Digital Prosopography of the Roman Republic. Dostupné online. [cit. 2021-06-10].
  6. Digital Prosopography of the Roman Republic. Dostupné online. [cit. 2021-06-10].