De arte venandi cum avibus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
De arte venandi cum avibus
Kresba zobrazující Fridricha II. se sokolem stěhovavým
Kresba zobrazující Fridricha II. se sokolem stěhovavým
AutorFridrich II. Štaufský
Původní názevDe arte venandi cum avibus
Jazykstředověká latina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

De arte venandi cum avibus (O umění lovit s ptáky) je kniha o sokolnictví a ptactvu, sepsaná v první polovině 13. století císařem Fridrichem II. Při tvorbě se opíral o své zkušenosti se sokolnictvím a popsal všechny povinnosti sokolníka, lovecké způsoby, spolupráci se psy a také poznávací znaky a chování kořisti. Jde o jedno z nejvýznamnějších zoologických děl středověku.

Originál[editovat | editovat zdroj]

Císařův vlastní exemplář byl tematicky rozvržen do šesti bohatě ilustrovaných knih a byl rozsáhlý jako dvě knihy žalmů. V roce 1248 padl do rukou Fridrichových nepřátel, poslední zmínka o něm pochází z let 1264-1265 a od té doby je nezvěstný. Dochovaly se jen texty a miniatury, přičemž žádný z dochovaných opisů nevychází bezprostředně z originálu.

Kopie[editovat | editovat zdroj]

Miniatura Fridricha II. z vatikánského rukopisu.

Nejkrásnější[zdroj?] je opis, který si nechal pořídit pro vlastní potřebu v letech 1258-1266 Fridrichův syn Manfréd Sicilský, také sokolník. Původní text byl zkrácen a doplněn vlastními Manfredovými poznámkami. Dílo bylo ukradeno roku 1248 při promyšleném výpadu právě v okamžiku, kdy se císař a jeho syn věnovali sokolnictví. Kronikáři se přou, kdo dílo vlastně ukradl. Byli to s největší pravděpodobností Arabové, kteří také byli náruživými sokolníky. Císař se od nich také učil např. zahalování sokolů za pomoci čepiček. Dnes je cenný rukopis uložen ve Vatikánské knihovně v Římě. Je vyzdoben více než pěti sty obrazy osmdesáti různých druhů ptáků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Friderici Romanorum Imperatoris Secundi De arte venandi cum avibus, Lipsko, 1942 – sv. I., sv. II. (moderní latinská edice spisu)