De arte venandi cum avibus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
De arte venandi cum avibus
Kresba zobrazující Fridricha II. se sokolem stěhovavým
Autor Fridrich II. Štaufský
Původní název De arte venandi cum avibus
Jazyk latina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

De arte venandi cum avibus (O umění lovit s ptáky) je kniha o sokolnictví a ptactvu, sepsaná v první polovině 13. století císařem Fridrichem II. Při tvorbě se opíral o své zkušenosti se sokolnictvím a popsal všechny povinnosti sokolníka, lovecké způsoby, spolupráci se psy a také poznávací znaky a chování kořisti. Jde o jedno z nejvýznamnějších zoologických děl středověku.

Originál[editovat | editovat zdroj]

Císařův vlastní exemplář byl tematicky rozvržen do šesti bohatě ilustrovaných knih a byl rozsáhlý jako dvě knihy žalmů. V roce 1248 padl do rukou Fridrichových nepřátel, poslední zmínka o něm pochází z let 1264-1265 a od té doby je nezvěstný. Dochovaly se jen texty a miniatury, přičemž žádný z dochovaných opisů nevychází bezprostředně z originálu.

Kopie[editovat | editovat zdroj]

Miniatura Fridricha II. z vatikánského rukopisu.

Nejkrásnější[zdroj?] je opis, který si nechal pořídit pro vlastní potřebu v letech 1258-1266 Fridrichův syn Manfréd Sicilský, také sokolník. Původní text byl zkrácen a doplněn vlastními Manfredovými poznámkami. Dílo bylo ukradeno roku 1248 při promyšleném výpadu právě v okamžiku, kdy se císař a jeho syn věnovali sokolnictví. Kronikáři se přou, kdo dílo vlastně ukradl. Byli to s největší pravděpodobností Arabové, kteří také byli náruživými sokolníky. Císař se od nich také učil např. zahalování sokolů za pomoci čepiček. Dnes je cenný rukopis uložen ve Vatikánské knihovně v Římě. Je vyzdoben více než pěti sty obrazy osmdesáti různých druhů ptáků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Friderici Romanorum Imperatoris Secundi De arte venandi cum avibus, Lipsko, 1942 - sv. I., sv. II. (moderní latinská edice spisu)