Dawda Jawara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dawda Jawara
Dawda Jawara (1979).jpg

1. prezident Gambie
Ve funkci:
24. dubna 1970 – 22. července 1994
Předchůdce úřad vznikl
Nástupce Yahya Jammeh

Předseda vlády Gambie
Ve funkci:
12. června 1962 – 24. dubna 1970
Panovník Alžběta II.
Předchůdce Pierre Sarr N'Jie
Nástupce nikdo, funkce zrušena
Stranická příslušnost
Členství People's Progressive Party

Narození 16. května 1924
Barajally
Úmrtí 27. srpna 2019 (ve věku 95 let)
Bakau
Alma mater Achimota School
Glasgowská univerzita
Liverpoolská universita
Profese politik
Ocenění rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha
velkokříž Národního řádu Mali
Knight Bachelor
Commons Kategorie Dawda Jawara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Dawda Kairaba Jawara (16. května 192427. srpna 2019) byl prvním premiérem a prvním prezidentem nezávislé Gambie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jawara, který víc než 20 let stál v čele Gambie, se narodil obchodníkovi z kmene Mande ve vesnici Barajally na gambijském MacCarthově ostrově. Navštěvoval metodistickou chlapeckou školu (později konvertoval k islámu) a poté vystudoval ve Skotsku veterinární medicínu.

Jawarova People’s Progresive Party (PPP – Lidová pokroková strana), politická strana orientovaná na zemědělské obyvatelstvo dominovala gambijské politické scéně již od zavedení univerzálního volebního práva v roce 1960. Jawara se stal nejprve ministrem školství a následně, 12. června 1962, premiérem a přivedl tak Gambii k nezávislosti v rámci Commonwealthu v roce 1965. O pět let později, když země přešla k republikánskému zřízení, se stal prvním prezidentem.

V červenci 1981, kdy byl Jawara v Británii na svatbě prince Charlese, došlo k násilnému pokusu o státní převrat. Jawara, pod jehož vedením do té doby Gambie neměla vlastní armádu, požádal o vojenskou pomoc sousední Senegal. Po týdenních bojích byli povstalci poraženi; krvavý střet si vyžádal přes 1000 obětí. Pod vlivem těchto událostí vznikla o několik měsíců později Senegambijská konfederace, která však byla vzhledem k nerovnému postavení velkého Senegalu a malé Gambie rozpuštěna v roce 1989. Ze společné armády se vyčlenila i Gambijská národní armáda.

Jawara a PPP dále dominovali politickému životu a výrazně vyhrávali veškeré volby. Začátkem 90. let začala narůstat nespokojenost s Jawarovým režimem, který byl obviňován z korupce a finančních machinací. Přes tento vývoj byl nekrvavý vojenský převrat 22. července 1994 vedený Yahya Jammehem překvapením. Jawarovy snahy o zahraniční intervenci byly neúspěšné a nezbylo mu než odejít do exilu do Velké Británie. V roce 1996 byl v Gambii Jawara in absetia obviněn z defraudace a posléze mu byl zabaven veškerý majetek v zemi. Koncem roku 2001 byl Jammehem amnestován a v červnu 2002 se vrátil do rodné Gambie, setkal se s prezidentem, rezignoval na své, byť již jen formální, předsednictví PPP a rozhodl se odejít z politického života.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Gambie
Předchůdce:
-
19701994
Dawda Jawara
Nástupce:
Yahya Jammeh