Davor Dujmović

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Davor Dujmović
Narození 20. září 1969
Sarajevo
Úmrtí 31. května 1999 (ve věku 29 let)
Novo mesto
Příčina úmrtí oběšení
Národnost Srbové
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Davor Dujmović (20. září 1969, Sarajevo, Jugoslávie dnes Bosna a Hercegovina31. května 1999, Novo Mesto, Slovinsko) byl srbský herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ještě jako dítě měl ve zvyku po škole se zastavit u otce, který tehdy pracoval jako soukromník na tržišti. V době, kdy chodil do druhé třídy nižší hudební školy, chodíval do jedné restaurace s otcem. Jednou se tam náhodou objevil Emir Kusturica. Emir se Davorova otce zeptal, zda by jeho syn chtěl jít na konkurz filmu Otec na služební cestě. Otec i Davor souhlasili. Davor tento konkurz vyhrál. Po tomto filmu se rozhodl, že se přihlásí na filmovou akademii. Nepřijali ho. Pak už se nepokoušel. V sedmnácti letech letech hrál ve filmu Dům k pověšení. V tomto filmu hrál Roma Perchana a je to jeho nejznámější a nejvýznamnější role. Po tomto filmu ho kritici přirovnávají k Dustinu Hoffmanovi.

Na konci 80. let účinkoval v komediálním seriálu TV Sarajevo s názvem Top lista nadrealista.

Začátkem 90. let se stal závislým na drogách. Několikrát se bezúspěšně léčil. V roce 1992 se stěhuje do Bělehradu kvůli válečnému konfliktu v bývalé Jugoslávii. Tam hraje ve filmu Podzemí Emira Kusturici. Po válce se stěhuje do Banja Luky a tam je jedním ze zakladatelů fondu Republiky srbské. Pak se odstěhoval do Slovinska k přítelkyni, se kterou žil posledních pár měsíců. Volný čas tráví u koní. 31. května ve městě Novo Mesto spáchal sebevraždu.