David Razi'el

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Raziel
David raziel.jpg
Narození19. prosince 1910
Smarhoň
Úmrtí20. května 1941 (ve věku 30 let)
Bagdád
Místo pohřbeníHerzlova hora
Alma materMerkaz ha-rav
Povolánívoják a důstojník
ZaměstnavateléHagana
Irgun
ChoťŠošana Razi'el
PříbuzníEster Razi'el-Na'or (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Razi'elův hrob na Herzlově hoře v Jeruzalémě

David Razi'el (hebrejsky דוד רזיאל‎, žil 19. prosince 191020. května 1941) byl příslušník židovského podzemního hnutí během Britského mandátu Palestina a jeden ze zakladatelů radikálního židovského hnutí Irgun.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v litevské části carského Ruska ve městě Smarhoni (dnes Hrodenská oblast, Bělorusko). Když mu byly tři roky, podnikl společně s rodinou aliju do Palestiny, tehdy ještě pod osmanskou nadvládou, kde se jeho otec stal učitelem hebrejštiny na základní škole v Tel Avivu. Razi'el později studoval filosofii a matematiku na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v roce 1929 v reakci na Hebronský masakr vstoupil do židovské podzemní vojenské organizace Hagana. Když pak v roce 1931 revizionistické sionistické hnutí založilo svou vlastní podzemní vojenskou organizaci s názvem Irgun, stal se jedním z jeho prvních členů a podle internetových stránek této organizace „prokázal vynikající vojenské dovednosti.“[1]

V této organizaci postupně vystoupal do velících pozic; v roce 1937 se stal prvním velitelem Irgunu v Jeruzalémském distriktu a již o rok později se stal náčelníkem štábu organizace.[2] Období, kdy zastával tuto nejvyšší funkci, bylo charakteristické násilnostmi proti Arabům, včetně používání bomb na arabských tržištích.

V květnu 1941 Razi'el souhlasil s účastní na tajné misi jménem Britské armády v Iráku.[3] V tomto období totiž Irák sympatizoval s nacistickým Německem a rovněž tak poskytoval útočiště jeruzalémskému muftímu Hadž Amínu al-Husejní, který hitlerovské Německo otevřeně podporoval. Právě muftího přítomnost byla jedním s důvodů, proč Razi'el souhlasil, neboť doufal v jeho zajetí.[3] Dne 17. května se tedy společně se třemi kolegy, včetně Ja'akova Meridora, vydal na tuto tajnou misi, avšak již o tři dny zahynul společně s britským důstojníkem při německém leteckém náletu.[4] Po jeho smrti se Meridor vrátil do Palestiny, kde převzal velení Irgunu.

Razi'elovy ostatky byly exhumovány v roce 1955 a následně byly převezeny na Kypr. Znovu exhumovány byly v roce v roce 1961, načež byly převezeny do Jeruzaléma, kde byly pohřbeny na národním hřbitově na Herzlově hoře. Na jeho počet nese v Izraeli mnoho ulic jeho jméno a rovněž tak i mošav Ramat Razi'el v jeruzalémském distriktu v Judských horách. Jeho sestra Ester Razi'el-Na'or se stala po vzniku Izraele poslankyní Knesetu za stranu Cherut, kterou založil Menachem Begin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Raziel na anglické Wikipedii.

  1. David Raziel [online]. Irgun [cit. 2010-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BEN-YEHUDA, Nachman. The Masada Myth: Collective Memory And Mythmaking in Israel. Madison: University of Wisconsin Press, 1995. 384 s. Dostupné online. ISBN 978-0299148348. S. 321. (anglicky) 
  3. a b BEN-YEHUDA, Nachman. Political Assassinations By Jews: A Rhetorical Device For Justice. New York: State University of New York Press, 1992. 527 s. Dostupné online. ISBN 978-0791411650. S. 223. (anglicky) 
  4. LAPIDOT, Jehuda. David Raziel [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]