David Koresh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

David Koresh, narozený jako Vernon Wayne Howell (* 17. srpna 1959 Houston - 19. dubna 1993 Waco), byl vedoucím mužem náboženského hnutí Davidánů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

K sektě přišel v roce 1981 a za krátkou dobu se stal jejím vysoce postaveným členem díky milostnému poměru se starou vedoucí sekty Lois. Poté bojoval o vedoucí postavení v sektě s Loisiným synem Georgem a po svém neúspěchu sektu v roce 1984 opustil a založil si vlastní odnož sekty.

U George, který byl vedoucím Davidánů od Loisiny smrti v roce 1986 se ale začala projevovat vážná psychická porucha. Toho Howell využil a po svém návratu do sekty George svrhl a roku 1988 zaujal jeho místo. Tehdy začal stavět sídlo sekty na ranči Mt. Carmel (několik km od města Waco v Texasu), změnil si jméno na Davida Koreshe a začal se považovat za proroka, který zahájí apokalypsu. Získal si řadu příznivců, kteří jej za proroka považovali; u ostatních byl jejich vůdcem a učitelem, který je usměrňoval v jejich víře.

Koresh měl kladný vztah ke zbraním stejně jako byl zastáncem práva nosit zbraň (podle II. dodatku americké ústavy). Zbraně také ve velkém kupoval, prodával, zkoušel[1] a navštěvoval veletrhy, výstavy a exhibice s nimi (tzv. gun shows). Brzy dal příkaz ke shromažďování zbraní v Mt. Carmel Center, díky čemuž se o něj i o ranč, kde sekta sídlila, začal zajímat úřad ATF.

Koresh zemřel při požáru, který vznikl při zásahu ozbrojených složek na ranč, známém jako incident ve Waco.

David Koresh v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://whatreallyhappened.com/RANCHO/POLITICS/WACO/waco.html
  2. Lyricstime.com: Combichrist - God Bless
  3. Diskografie.cz: Combichrist - God Bless

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]