David Koresh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Koresh
David koresh.jpg
Rodné jméno Vernon Wayne Howell
Narození 17. srpna 1959
Houston
Úmrtí 19. dubna 1993 (ve věku 33 let)
Mount Carmel Center
Příčina úmrtí střelná rána
Alma mater Garland High School
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Koresh, narozený jako Vernon Wayne Howell (17. srpna 1959 Houston19. dubna 1993 Waco), byl vedoucím mužem náboženského hnutí Davidánů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

K Adventistům sedmého dne přišel v roce 1981 a za krátkou dobu se stal jejím vysoce postaveným členem díky milostnému poměru se starou vedoucí sekty Lois. Poté bojoval o vedoucí postavení v sektě s Loisiným synem Georgem a po svém neúspěchu sektu v roce 1984 opustil a založil si vlastní odnož sekty.

U George, který byl vedoucím Davidánů od Loisiny smrti v roce 1986, se ale začala projevovat vážná psychická porucha. Toho Howell využil a po svém návratu do sekty George svrhl a roku 1988 zaujal jeho místo. Tehdy začal stavět sídlo sekty, ranč Mount Carmel Center (několik km od města Waco v Texasu), změnil si jméno na Davida Koreshe a začal se považovat za proroka, který zahájí apokalypsu. Získal si řadu příznivců, kteří jej za proroka považovali; u ostatních byl jejich vůdcem a učitelem, který je usměrňoval v jejich víře.

Koresh měl kladný vztah ke zbraním stejně jako byl zastáncem práva nosit zbraň (podle druhého dodatku americké ústavy). Zbraně také ve velkém kupoval, prodával, zkoušel[1] a navštěvoval veletrhy, výstavy a exhibice s nimi (tzv. gun shows). Brzy dal příkaz ke shromažďování zbraní v Mt. Carmel Center, díky čemuž se o něj i o ranč, kde sekta sídlila, začal zajímat úřad ATF.

Koresh zemřel při požáru, který vznikl při zásahu ozbrojených složek na ranč, známém jako incident ve Waco.

David Koresh v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Norská aggrotech kapela Combichrist jmenuje ve své písni „God Bless“ (česky „Bůh žehnej“) celou řadu sériových vrahů, teroristů a jiných osob, mezi nimi je i David Koresh.[2][3]
  • V roce 2018 měl premiéru životopisný televizní seriál „Waco“ [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://whatreallyhappened.com/RANCHO/POLITICS/WACO/waco.html
  2. Lyricstime.com: Combichrist - God Bless. www.lyricstime.com [online]. [cit. 2012-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-21. 
  3. Diskografie.cz: Combichrist - God Bless
  4. seriál "Waco"

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]