David Fabricius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Fabricius
Narození 9. března 1564
Esens
Úmrtí 7. května 1617 (ve věku 53 let)
Osteel
Povolání astronom, teolog a kartograf
Nábož. vyznání luteránství
Děti Johannes Fabricius
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Fabricius (9. března 1564 Esens7. května 1617 Osteel), byl německý pastor, který se zasloužil o dva důležité astronomické objevy na přelomu 16. a 17. století.

David Fabricius se narodil ve městě Esens v Dolním Sasku. V roce 1583 začal studovat na univerzitě v Helmstedtu. Od roku 1584 sloužil jako pastor v malém městečku Resterhafe a od roku 1603 zastával tutéž pozici v městě Osteel. Našel své zalíbení ve vědě a to převážně v astronomii. Byla dokonce nalezena korespondence mezi ním a Keplerem.

Fabricius objevil první periodicky opakující se proměnou hvězdu jménem Mira srpna roku 1596. Původně Miru považoval za další novu, to však vyvrátilo jeho další pozorování v roce 1609, kdy zjistil, že je zas světlejší.

V roce 1611 společně se svým synem Johannem Fabriciem, který se právě vrátil ze studií na univerzitě Nizozemsku začal pozorovat Slunce. Byli pravděpodobně první, kteří zaznamenali existenci slunečních skvrn. Při pozorování jejich pohybů a periodického objevování na stejných místech navrhli existenci pohybu Slunce kolem své vlastní osy.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Fabricius na anglické Wikipedii.