David Attenborough

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
David Attenborough

Sir David Frederick Attenborough OM CH CVO CBE FRS FZS FSA (* 8. května 1926 Londýn, Spojené království) je moderátor a přírodovědec. Jeho obličej a hlas jsou již přes 60 let neodlučitelně spjaty s popularizací přírodních krás celého světa. Jeho nejznámějším dílem je devět sérií o různorodosti života na Zemi, které vytvořil ve spolupráci s BBC Natural History Unit. Společenskou formou a obsáhle zkoumá život na naší planetě. Je také bývalý senior manager BBC, kontrolor BBC Two a ředitel programu pro BBC Television po celá šedesátá a sedmdesátá léta. Měl staršího bratra režiséra, producenta a herce jménem Richard Attenborough.

Mládí a rodinný život

Attenborough vyrostl na koleji Leicesterské vysoké školy, kde jeho otec Frederick pracoval jako ředitel. Je prostřední ze tří synů. Starší Richard pracoval u filmu a mladší John Michael Attenborough zastával pozici ředitele automobilky Alfa Romeo. Jeho rodiče v průběhu 2. světové války také adoptovali dvě židovské dívky transportované z Evropy.

Malý David trávil své dětství sbíráním fosílií, kamenů a jiných přírodnin. V sedmi letech byla jeho snaha podpořena, když mladá Jacquetta Hawkes obdivovala jeho „museum“. O několik let později mu dala jedna z jeho adoptovaných sester kousek jantaru s prehistorickým tvorem; po padesáti letech tato událost mohla být spínačem pro jeho program The Amber Time Machine.

Attenborough chodil na základní školu Wyggeston Grammar School for Boys v Leicesteru a poté v roce 1945 získal stipendium na vysokou školu Clare v Cambridge, kde ukončil studia geologie a zoologie získáním akademického titulu. V roce 1947 byl povolán na 2 roky do vojenské služby u britského královského loďstva.

Roku 1950 se oženil s Jane Elizabeth Ebsworth Oriel; manželství trvalo až do její smrti (1997). Pár měl dvě děti, Roberta a Susan.

Jeho syn, Dr. Robert Attenborough, působí jako lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitě v Canbeře.

První roky v BBC

Po návratu z námořní služby Attenborough editoval dětské naučné texty pro jedno nakladatelství. Brzy ho tato práce přestala naplňovat, nicméně v roce 1950 chtěl svou práci šířit přes radio. Ačkoli byl tento nápad zamítnut, jeho CV později zaujal Mary Adams, vedoucí zpravodajství, které bylo tenkrát v BBC na začátku svého vývinu. Attenborough v té době na rozdíl od většiny Britů nevlastnil televizi. Nicméně přijal nabídku Adamsové na tříměsíční zaškolovací kurz a v roce 1952 nastoupil do BBC na plný pracovní úvazek. Z počátku se nechtěl ukazovat před kamerou, kvůli svým větším zubům, stejně se však stal producentem diskuzních pořadů, které se všechny vysílaly naživo. Jeho první projekty zahrnovaly vědomostní kvízy o zvířatech, rostlinách, minerálech a Píseň lovce, pořadu o folkové hudbě, jenž prezentoval Allan Lomax.

Attenboroughovo spojení s přírodovědnými programy bylo nastartováno vytvořením a představením třídílného pořadu The Pattern of Animals. Výběr zvířat byl vázán na sortiment, jímž oplývala Londýnská Zoo a uváděl ho Sir Julian Huxley. V pořadu byly ukázány zvířecí schopnosti maskování, varovné znaky a projevování námluv. Díky tomuto pořadu se Attenborough seznámil s Jackem Lesterem, správcem pavilonu pro studenokrevné živočichy, a dohromady se rozhodli v roce 1954 i vytvořili první vysílání o nemocných zvířatech – Zoo quest.

V roce 1957 přírodovědná část BBC byla oficiálně přeložena do Bristolu. Attenborough dostal sice nabídku na spolupráci, ale odmítl ji, neboť se nechtěl přestěhovat z Londýna, kde byla jeho mladá rodina usazená. Namísto toho rozvíjel své vlastní oddělení, Průzkumný a cestovní odbor, díky kterému mohl pokračovat v programu Zoo Quest, stejně jako vytvářet další dokumentární pořady, jmenovitě pak Travellers´ Tales a Adventure.

Na začátku šedesátých let Attenborough přestal působit v BBC kvůli postgraduálnímu studiu v oboru sociální antropologie, kterou studoval na London School of Economics. Dosažené vědomosti uplatnil v budoucích filmech. Nakonec ovšem přijal pozvání do BBC a vrátil se jako kontrolor BBC 2 předtím než vzdělání dokončil.

V administrativě BBC

V březnu 1965 se stal kontrolorem programu BBC Two, ale ve smlouvě si nechal klauzuli, díky níž mohl nadále vytvářet i pořady. Ještě téhož roku natáčel slony v Tanzánii a v roce 1969 vytvořil třídílnou sérii o kulturní historii indonéského ostrova Bali. V roce 1971 při natáčení filmu A Blank on the Map (Bílé místo na mapě) se připojil k první západní expedici, která hledala na Nové Guinei neznámý kmen.

Program BBC Two byl spuštěn roku 1964, ale zpočátku bojoval s problémem získat si diváky. Poté co se Attenborough stal kontrolorem, změnil maskota kanálu a především jeho programovou podobu. Vysílání získalo velmi pestrou skladbu se zaměřením na hudbu, umění, zábavu, archeologii, netradiční komedii, cestování, drama, sport, ekonomiku, vědu a přírodu. Obvyklý večer nabízel bohatý mix pořadů, např. Man Alive, Call My Bluff, Chronicle, Life, One Pair of Eyes, The Old Grey Whistle Test, Monty Python's Flying Circus a The Money Programme, sportovní přenosy zahrnovaly mj. snooker a ragby. BBC Two se v roce 1967 stal prvním britským kanálem, který vysílal barevně.

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí bylo uvést 13dílný seriál o historii západního umění, který jasně demonstroval kvalitu barevného vysílání. Další důležité série, které v té době vznikly a byly odvysílány, byly Civilisation, The Ascent of Man a America.

V roce 1969 byl Attenborough povýšen do funkce programového ředitele, čímž získal vliv na oba kanály BBC. Jeho práce nabyla nyní zcela manažerskou podobu a již se vůbec nemohl podílet na přípravě pořadů. V roce 1972 byl vyzván, aby kandidoval na funkci generálního ředitele BBC, což však odmítl. Naopak začátkem roku 1973 se vzdal své pozice a vrátil se k přípravě pořadů.

Pocty

Druhy pojmenované na jeho počest

Filmografie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Attenborough na anglické Wikipedii.