David „Tweener“ Apolskis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

David „Tweener“ Apolskis, hraný Lanem Garrisonem, je fiktivní postava z amerického televizního seriálu Útěk z vězení. Tweener byl uveden jako několikrát se objevující postava v první řadě v deváté epizodě s názvem Tweener.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal v Bostonu. Apolskisovi šikovné ruce mu daly pozici hráče fotbalového týmu na jeho střední škole. Avšak poté, co byl považován za akademicky nezpůsobilého, si našel lepší využití pro svůj talent - zlodějinu. Stal se mistrem ve svém oboru, ukradl více než 200 peněženek a 150 hodinek ve věku čtrnácti až devatenácti let.

Nicméně, když se snažil okrást policistu ve službě byl chycen. Policie objevila v jeho bytě v Bostonu cennou baseballovou kartičku, kterou ukradl otci svého kamaráda. Myslel si totiž že je to jen obyčejná kartička, ale ve skutečnosti to byl vzácný Honus Wagner T206 v hodnotě $ 300000. Vzhledem k tomu že to byla cenná karta a byl nařčen i z dalších loupeží byl odsouzen na pět let ve státní věznici Fox River. V epizodě Flight ho Sucreho bratranec Manche popisuje jako Vanilla Ice kluka.

Vystupování[editovat | editovat zdroj]

Tweener je znovu se objevující postava, byl představen v první řadě v deváté epizodě s názvem Tweener. Nakonec se naposledy objevuje v druhé řadě v sedmé epizodě s názvem Buried.

1. řada[editovat | editovat zdroj]

Po příjezdu do Fox River se Tweener snaží získat přízeň C-Nota (Rockmond Dunbar) a dalších černých vězňů, protože si chce najít nové přátelé a zapadnout, ale neví vůbec nic o rasovém napětí ve Fox River. Černí ho nepřijmou a když se snaží zapadnout i mezi bílé je jejich reakce úplně stejná. Tak zůstane sám. Jiný vězeň T-Bag (Robert Knepper) mu dá jeho přezdívku "Tweener" a jako první vězeň se k němu chová přátelsky. Jenže T-Bag si ho vybral jako nový terč svého sexuálního obtěžování, ale Tweenera se zastane Michael Scofield (Wentworth Miller), který stojí za ním. Tweener mu za to později pomůže při kradení hodinek, které Michaelovi sebral bachař z jeho osobních věcí.

Jejich přátelský vztah však zakolísá když mu Michael odepře místo v PI programu a tvrdí mu že by tam již bylo plno. Kapitán Bellick (Wade Williams) označí Tweenera jako velmi vnímavého a udělá z něj svého informátora mezi ostatními vězni. Později však Tweener nedodává informace jaké Bellick chce a za to je Tweener přesunut do jiné cely s velkým mužem zvaný "Avokádo", který ho sexuálně napadá a několikrát znásilňuje. V okamžiku zoufalství Tweener rozřezá Avokádovi penis břitvou. Avokádo však ostatním tvrdí že to byla nehoda, aby si to mohl s Tweenerem jednou vyřídit.

Zoufalý Tweener, který ví že se Avokádo vrátí, hledá pomoc u Michaela. Michael řekne Tweenerovi o útěku a Tweener to řekne Bellickovi, který najde díru o přestávce v místnosti. Bellicka však zastaví Charles Westmoreland (Muse Watson), který je ve rvačce s Bellickem vážně zraněn. V noci útěku řekne Michael Tweenerovi, že ví, že řekl Bellickovi o útěku a jakmile se dostanou za zeď jde svojí cestou.

Po opuštění auta, které poskytl John Abruzzi (Peter Stormare), ostatní uprchlíci Tweenera opouštějí. Aby nebyl Tweener chycen tak se schová do zadní části koňského přívěsu, který byl zastaven kvůli silniční práci. Přívěs míří do St. Louis.

2. řada[editovat | editovat zdroj]

Po příjezdu do St. Louis si Tweener oholí hlavu, aby nebyl identifikován. Potom ukradne cizímu člověku peněženku a peníze použije ke koupi autobusové jízdenky do Utahu. Avšak dozvídá se že autobus jede až druhý den. Tweener tedy uteče, protože se obává že by mohl být rozpoznán na fotce novin, které čte nějaký muž. Při útěku se dostane do školního areálu, kde nalezne leták, který vyvěsila studentka Debra Jean Belleová (Kristin Malko), která hledá spolucestujícího do Utahu. Tweener tvrdí že má namířeno do Utahu k převzetí dědictví po svém zemřelém dědovi. Debra Jean se to zdá podezřelé, ale souhlasí aby jel Tweener do Utahu s ní.

Během jejich cesty do Utahu se Debra Jean chovala podezřele. Oba později udělali zastávku v Gunnisonu v Coloradu, po níž se ubytovali v motelu v Macku v Coloradu. V motelu se sblížili a strávili spolu noc. Probudili se až další ráno, když uslyšeli klepání na dveře. Za dveřmi stáli policisté a Debra Jean odhalila že Tweener je uprchlík. Když policisté odešli tak se Tweener vše snažil vysvětlit, ale Debra Jean řekla že si muže vzít její auto a že pak nahlásí že ho ukradli. Tweener si vzal auto a dojel až do Toole v Utahu, kdy ho našel T-Bag, který nutil Tweenera aby mu pomohl najít peníze po Westmorelandovi. Tweener se tedy snažil koupit lopaty, ale byl napaden majitelem obchodu, který poznal že je jedním z Fox Riverské Osmičky. Vstoupili však Michael a Lincoln (Dominic Purcell) a Tweenera osvobodili. Ti tři se setkali s T-bagem. Ale Tweenera zavřeli do kufru auta a ti tři hledali peníze sami.

Tweenera nakonec pustí a nechají ho aby šel zpět do města natankovat auto. Mezitím agent Mahone (William Fichtner) zjistil že peníze jsou v Tooele a dorazil tam a chytil Tweenera. Mahone se snažil přesvědčit Tweenera aby jim prozradil kde jsou ostatní vězni. Ale Tweener zavedl agenty k Debře Jean domů, kde se jí omluvil. Mahone s ním odjel stranou na opuštěnou silnici a přiznal se že tady zabil Oscara Shalese. Pak Tweenera chladnokrevně zastřelil a zbraň položil k němu, aby to vypadalo jako že s ním zápasil. Tweener je druhým vězněm z Fox Riverské Osmičky který měl být předán spravedlnosti, ale byl zabit.

V následující epizodě bylo odhaleno, že smrt Johna Abruzziho a Tweenera byla výsledkem vydírání Paula Kellermana a Společnosti. Mahone měl příkaz zabít každého z Fox Riverské Osmičky.