Daur Kove

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daur Kove
Даур Ақаҩба / Даур Кове

Narození15. března 1979
Suchumi, Abchazská ASSR, Gruzínská SSR, SSSR
NárodnostAbchaz
Děti2
Alma materBashkir State University
Profesepolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Daur Kove (plným jménem Daur Vadim-ipa Akaviba nebo jen Daur Akaviba, (abcházsky Даур Вадим-иҧа Ақаҩба, rusky: Даур Кове; * 15. března 1979) je abchazský politik, který od roku 2016 zastává funkci ministra zahraničí Abcházie.[1] Předtím působil v diplomacii, v úřednických profesích a jako ředitel protokolu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Kove se narodil 15. března 1979 v abchazském hlavním městě Suchumi. Po zisku středoškolského vzdělání nastoupil v roce 1995 na studium práv na Baškirskou státní univerzitu, kterou dokončil ziskem titulu v roce 2000 se specializací na právní podporu pro zahraniční ekonomickou činnost. Během celého tohoto období, kdy studoval v Baškortostánu, působil zároveň jako asistent při diplomatickém zastupitelství Abcházie v této ruské autonomní republice. Od roku 2000 do 2009 zde působil coby zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí Abcházie jako zplnomocněný zástupce v Baškortostánu.[2]

V roce 2005 k této funkci přidal ještě jednu a stal se vedoucím mezinárodního odboru ministerstva zahraničí. V roce 2006 se posunul na pozici náměstka ministra zahraničí, kterým byl až do roku 2010.[2] Prezident Sergej Bagapš tehdy dne 9. září provedl změny ve své vládě a odvolaného předsedu státního výboru repatriace Anzora Mukbu nahradil dosavadním ředitelem personálního odboru vlády Zurabem Adleibou, jehož nástupcem v této funkci se stal Daur Kove.[3][4] Jako ředitel personálního odboru vlády působil pouze rok, neboť si na tuto pozici vybrali nový prezident Aleksandr Ankvab s premiérem Leonidem Lakerbajou svého kandidáta.

Kove tedy opustil vládu a stal se v roce 2011 lektorem mezinárodního práva v Suchumském otevřeném institutu. V roce 2012 se vrátil do státních služeb a působil od června do listopadu jako šéf právního oddělení Úřadu pro mimořádné situace. Poté až do roku 2014 dělal poradce řediteli tohoto úřadu. Zároveň pokračoval v práci ve vzdělávání a mezi léty 2012 až 2014 byl zástupcem ředitele abchazské sekce ruské nevládní organizace Institut euroasijských studií. V listopadu 2013 k tomu přidal ještě funkci poradce předsedy Abchazského lidového shromáždění.[2]

V listopadu 2014, když byl v předčasných prezidentských volbách zvolen Raul Chadžimba, byl Kove jmenován ředitelem protokolu prezidentské kanceláře. V této funkci setrval do 4. října 2016, kdy byl jmenován novým ministrem zahraničí Abcházie.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia. Ministerstvo zahraničních věcí Republiky Abcházie. [cit. 2020-03-31]. Dostupné online.
  2. a b c d Даур Кове назначен министром иностранных дел Абхазии. Apsnypress. 4. října 2016. Dostupné online Archivováno 5. 8. 2017 na Wayback Machine.
  3. Президент Абхазии подписал ряд указов кадрового характера. Администрация Президента Республики Абхазия. 9 září 2010. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. ((rusky)) 
  4. В руководстве Абхазии произошли кадровые перестановки. Yuga.ru. 9. září 2010. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]