Das Keyboard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Das Keyboard je špičková mechanická počítačová klávesnice. Jejím nejvýraznějším rysem je, že jedna z verzí nemá žádné nápisy na klávesách, klávesy jsou černé a úplně prázdné. Jméno bylo převzato z němčiny, do češtiny lze tento výraz jednoduše přeložit jako „Klávesnice“.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Originální „Das Keyboard“ se vyráběla v České republice, kritizovali ji za to, že jde v podstatě o drahou verzi mechanických kláves s gumovou membránou.

Porézní povrch kláves byl vnímán negativně, ve srovnání s klávesnicemi, které používaly mechanické klávesy s gumovou membránou. Panují dokonce názory, že výhody posuzované klávesnice jsou přehnaně zveličovány. Das Keyboard II, která se prodává o dvacet dolarů dráž než první verze, oslovuje dokonce i kritiky první verze. Vyznačuje se pozlacením a cvakáním mechanických spínačů vyrobených společností Cherry. Tato klávesnice je podobná, ale není stejná, typu IBM Model M. Podoba spočívá v systému buckling spring. Jde o způsob přenosu stisku klávesy.

Das Keyboard III, který byl uveden v červenci 2008, představil dva nové modely a to: Ultimate (prázdné klávesy) a Professional (tradiční QWERTY nápisy). Nový lesklý vzhled, modré LED diody a přidání USB hubu dělá klávesnici mnohem více aktuální.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klávesnice byla navržena Danielem Guermeurem, zakladatelem Metadot Corporation. Což byla společnost zaměřená na open source software nacházející se ve městě Austin, stát Texas, USA. Daniel Guermeur hledal radikální řešení, které by mu zabránilo aby se při psaní díval na klávesnici. Zadal tedy úkol čínské továrně na to, aby vyrobila první klávesnici bez popisků. Po několika minutách psaní na klávesnici zjistil, že levná gumová membrána, použitá v klávesnici, dávala při psaní velmi špatnou zpětnou vazbu. Rozhodl se tedy, že pro rychlé psaní na klávesnici nestačí pouze vizuální úprava. Rozhodl se tedy, že klávesnici upraví i po hardwarové stránce. Místo výroby levné klávesnice upřednostnil výrobu kvalitní klávesnice. Zkontaktoval jinou čínskou továrnu, s požadavkem na výrobu nejkvalitnější klávesnice, kterou dokáží v továrně vyrobit. Poté zkompletoval prázdné klávesy se zbytkem klávesnice. Po několika týdnech používání, této speciální klávesnice, Daniel zdvojnásobil svou rychlost psaní.

Jeho přátelé a kolegové ho mnohokrát žádali o radu, kde mohou takovouto klávesnici koupit. Ale Danielova klávesnice byla jediná svého druhu. Poté, co zpozoroval velký zájem o toto zařízení, rozhodl se, že ho začne prodávat. Zaměřil se pouze na prodej nejkvalitnějších klávesnic dostupných na trhu. Týden po tom, co začal s prodejem první Das Keyboard, měly jeho webové stránky několik milionů návštěvníků a o jeho produktu se zmiňoval nespočet blogů. Dokonce se o něm psalo i v renomovaných novinách, např. Slashdot nebo The New York Times.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Das Keyboard na anglické Wikipedii.