Darmota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDarmota
alternativní popis obrázku chybí
Darmota (Sideroxylon marmulano)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď zapotovité (Sapotaceae)
Rod darmota (Sideroxylon)
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Darmota (Sideroxylon) je rod dvouděložných rostlin z čeledi zapotovité (Sapotaceae), zahrnující asi 70 druhů. Rod je rozšířen především v subtropech, ale také v Africe, na Madagaskaru, a Mascarénách a několik druhů i v Severní Americe. Jihoafrický druh, rostliny druhu Sideroxylon inerme, souvisí se třemi historickými místy, a byly prohlášeny za národní památku vzhledem k jejich neobvyklé dlouhověkosti.

Některé druhy se staly vzácnými v důsledku těžby dřeva a další formy ničení biotopů. Bylo předpokládáno, že mauricijský druh Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) byl ovlivněn vymřením ptáků dronte mauricijský, kteří stratifikovali a rozptylovali jeho semena (stromu druh Sideroxylon grandiflorum). Takže bylo předpokládáno, že druh Sideroxylon grandiflorum zcela závisel na ptácích rodu Dronte a málem se stal obětí vymření ptáků dronte mauricijský. Tento předpoklad, hypotéza o závislosti rostlin druhu Sideroxylon grandiflorum se stal rozšířeným omylem a ekologickou poučkou, používanou i jako potvrzení darwinistických pravd. Teorie o závislosti mauricijského druhu Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) na vymřelých ptácích druhu dronte mauricijský, kteří podle této teorie měli stratifikovat semena druhu rostliny Sideroxylon grandiflorum nebyla potvrzena a je zdá se spolehlivě vyvrácena.[1][2][3]

Rostliny jsou potravou housenek motýlů, jako např. Urodus parvula.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V ČR se pěstuje otužilá darmota kustovnicovitá (Sideroxylon lycioides) . Roste dobře v propustných, živných půdách s vyšším obsahem humusu a vyžaduje zimní přikrývku. Po namrznutí bujně obrůstá. Má jen sbírkový význam.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Apterygia, Auzuba, Bumelia, Calvaria, Cryptogyne, Decateles, Dipholis, Lyciodes, Mastichodendron, Monotheca, Reptonia, Robertia, Sclerocladus, Sclerozus, Sideroxylon, Sinosideroxylon, Spiniluma, Spondogona, Tatina.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sideroxylon na španělské Wikipedii a Sideroxylon na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Witmer, M. C. & Cheke, A. S. (1991):Dodo a darmota: obligátní mutualismus přehodnocen.( The dodo and the tambalacoque tree: an obligate mutualism reconsidered.) Oikos 61(1): 133-137. HTML abstract
  2. (česky)dronte a Sideroxylon na osel.cz
  3. Hershey, D. R. (2004): Rozšířený omyl o závislosti klíčení semen rostlin darmoty na dodo mauricijském. (The widespread misconception that the tambalacoque absolutely required the dodo for its seeds to germinate.) Plant Science Bulletin 50: 105-108.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]