Darmota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Darmota

alternativní popis obrázku chybí
Darmota (Sideroxylon marmulano)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: zapotovité (Sapotaceae)
Rod: darmota (Sideroxylon)
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Darmota (Sideroxylon) je rod dvouděložných rostlin z čeledi zapotovité (Sapotaceae), zahrnující asi 70 druhů. Rod je rozšířen především v subtropech, ale také v Africe, na Madagaskaru, a Mascarénách a několik druhů i v Severní Americe. Jihoafrický druh, rostliny druhu Sideroxylon inerme, souvisí se třemi historickými místy, a byly prohlášeny za národní památku vzhledem k jejich neobvyklé dlouhověkosti.

Některé druhy se staly vzácnými v důsledku těžby dřeva a další formy ničení biotopů. Bylo předpokládáno, že mauricijský druh Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) byl ovlivněn vymřením ptáků dronte mauricijský, kteří stratifikovali a rozptylovali jeho semena (stromu druh Sideroxylon grandiflorum). Takže bylo předpokládáno, že druh Sideroxylon grandiflorum zcela závisel na ptácích rodu Dronte a málem se stal obětí vymření ptáků dronte mauricijský. Tento předpoklad, hypotéza o závislosti rostlin druhu Sideroxylon grandiflorum se stal rozšířeným omylem a ekologickou poučkou, používanou i jako potvrzení darwinistických pravd. Teorie o závislosti mauricijského druhu Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) na vymřelých ptácích druhu dronte mauricijský, kteří podle této teorie měli stratifikovat semena druhu rostliny Sideroxylon grandiflorum nebyla potvrzena a je zdá se spolehlivě vyvrácena.[1][2][3]

Rostliny jsou potravou housenek motýlů, jako např. Urodus parvula.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V ČR se pěstuje otužilá darmota kustovnicovitá (Sideroxylon lycioides) . Roste dobře v propustných, živných půdách s vyšším obsahem humusu a vyžaduje zimní přikrývku. Po namrznutí bujně obrůstá. Má jen sbírkový význam.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Apterygia, Auzuba, Bumelia, Calvaria, Cryptogyne, Decateles, Dipholis, Lyciodes, Mastichodendron, Monotheca, Reptonia, Robertia, Sclerocladus, Sclerozus, Sideroxylon, Sinosideroxylon, Spiniluma, Spondogona, Tatina.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sideroxylon na španělské Wikipedii a Sideroxylon na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Witmer, M. C. & Cheke, A. S. (1991):Dodo a darmota: obligátní mutualismus přehodnocen.( The dodo and the tambalacoque tree: an obligate mutualism reconsidered.) Oikos 61(1): 133-137. HTML abstract
  2. (česky)dronte a Sideroxylon na osel.cz
  3. Hershey, D. R. (2004): Rozšířený omyl o závislosti klíčení semen rostlin darmoty na dodo mauricijském. (The widespread misconception that the tambalacoque absolutely required the dodo for its seeds to germinate.) Plant Science Bulletin 50: 105-108.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]