Daniel Swarovski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Swarovski
Daniel Swarovski v roce 1891
Narození 24. října 1862
Jiřetín pod Bukovou
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 23. ledna 1956 (ve věku 93 let)
Wattens
RakouskoRakousko Rakousko
Ocenění rytíř Řádu sv. Řehoře Velikého
Řád sv. Řehoře Velikého
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Daniel Swarovski

Daniel Swarovski (24. října 1862 Jiřetín pod Bukovou[1], Čechy23. ledna 1956 Wattens, Tyrolsko) byl brusič skla českého původu a zakladatel podniku Swarovski, který se stal světoznámým díky svému broušenému sklu. Vybudoval nadnárodní společnost působící ve více než 40 zemích světa.

Narodil se v severních Čechách v německy mluvící rodině. Vyučil se pasířem (uměleckým sklářem). Od mládí pracoval v továrně svých rodičů. Později odešel do Paříže a Vídně. Zde se setkává s Františkem Křižíkem a inspirován možnostmi elektrické energie se rozhodne zkonstruovat stroj na broušení šatonů. V roce 1892 si nechá stroj patentovat a zakládá firmu Swarovski & Co. spolu s Armadem Kosmannem.

Z důvodu nedostatku energie v českých řekách odešel do Wattens v Tyrolsku, kde nalezl díky energii z alpské řeky Inn optimální podmínky pro založení brusičství. V roce 1908 postavil vlastní sklárnu pro dodávku skloviny a v roce 1913 vyrobil vlastní broušené sklo z křišťálového skla vynikající kvality porovnatelné s českou výrobou. Po první světové válce odešel z vedení firmy. Zemřel v roce 1956 ve věku 94 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Smržovka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]