Přeskočit na obsah

Daniel Itzig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Daniel Itzig
Narození18. března 1723
Berlín
Úmrtí17. května 1799 (ve věku 76 let)
Postupim
Místo pohřbeníŽidovský hřbitov Berlín-Střed
Povoláníbankéř
ChoťMiriam Wulff
DětiFanny von Arnstein
Cäcilie von Eskeles
Sara Levy
Bella Itzigová[1]
Susanna Itzig
Isaak Daniel Itzig
… více na Wikidatech
RodičeIsaac Daniel Jaffe a Kela Itzig
RodItzig
PříbuzníDavid Friedländer (zeť)
Henriette von Pereira-Arnstein (vnučka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Itzig (1723 Berlín1799 Postupim) byl pruský dvorní faktor a jeden z nejvýznamnějších židovských bankéřů v Prusku. Byl rovněž hlavou židovské komunity v Berlíně a starším židovských obcí v pruských provinciích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Itzigův palác v Berlíně, 1857

Pocházel z rodiny židovských obchodníků, mezi jeho nejznámější předky patřil rabín Moses Isserlis z Krakova. Prosadil se během Sedmileté války jako vardejn mincovny, dále dvorní bankéř, majitel továrny na zpracování kůže, majitel železárny, důlní podnikatel a majitel realit. Byl činný na dvoře pruských králů Bedřicha Velikého a Bedřicha Viléma II. v době jejich expanzivní politiky.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Daniel Itzig pocházel z nepříliš bohaté rodiny, ale 9. srpna 1747 se výhodně oženil s bohatou nevěstou, Mirjam Wulffovou (1727–1788). Narodilo se jim 15 dětí. Tři z jejich pěti synů se stali svobodnými zednáři. Byl zakladatelem dynastie, která zrodila mnoho významných osob v době německo-židovského soužití na konci 18. a začátku 19. století. Téměř všechny z jeho třinácti dětí, které se dožily dospělosti, žily zajímavý a pro společnost přínosný život, někteří potomci se stali poměrně slavnými.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biographisches Lexikon der Münzmeister und Wardeine, Stempelschneider und Medailleure. Dostupné online. [cit. 2022-04-02].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]