Damascénská ocel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moderní kapesní nůž s čepelí z damaškové oceli

Termín damascénská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel zejména z Indie dovážena) označuje materiál složený z více druhů železa či oceli, na jehož leštěném nebo leptaném povrchu je zřetelná struktura těchto střídajících se vrstev.

V současnosti označuje obecně dva druhy ocelí, přičemž historický tzv. pravý damask (anglicky zvaný wootz) byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů. V tomto případě se jednalo o vysoce kvalitní ocel s charakteristickými vzory - tzv. mramorováním. Jelikož tato ocel byla také velmi drahá a její výroba tajná, byla snaha tuto ocel napodobit, což vytvořilo tzv. nepravý damask (anglicky pattern-weld), což je prakticky ocel svařovaná do vzorů. Tato ocel nebyla nijak kvalitní a s pravým damaskem měla společné jen ono mramorování. Výroba původního damasku byla časem zapomenuta, nepravý damask se stále používá a tato technologie je nazývána damaskování.

Dnes se damašková ocel vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i několik stovek vrstev. Tato ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech (měkčí a ohebnější ocel kombinovaná s tvrdší a křehčí ocelí) jak dlouhodobě ostrá, tak i houževnatá (nezlomí se). Ve výsledku je tedy kombinací dobrých vlastností obou použitých ocelí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní damascénská ocel se vyráběla v Indii a na Srí Lance[1], poté se výroba rozšířila do Persie a do Turecka, odkud se výrobky dostaly do Evropy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. John Hobson i The Eastern Origins of Western Civilisation| publisher ISBN 0-521-54724-5 str. 192-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]