Dagor Dagorath

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arda.Tengwar.svg Historie Ardy
Hvězdné věky
Věky Slunce
Dagor Dagorath

Dagor Dagorath (v sindarštině znamenající Bitva bitev nebo Poslední bitva) je konečnou bitvou odehrávající se ve fiktivním světě J. R. R. Tolkiena. Tolkien byl při její tvorbě ovlivněn severskou mytologií a Ragnarökem.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Poslední bitva Dagor Dagorath byla předpovězena samotným Mandosem. Podle něj se jednoho dne bdělost Valar otupí a Morgoth přijde na způsob jak proniknout skrz Hradby noci zpátky do Ardy. Temný pán zničí Slunce a Měsíc a v Amanu dojde k Bitvě bitev. Morgothovi a nekonečným zástupům jeho přisluhovačů včetně Saurona budou čelit všechny národy Ardy v čele s Valar. Tehdy v Mandosových síních obživnou všichni mrtví a přidají se do bitevní vřavy. Souboj s Temným pánem podstoupí Gandalf, který bude mít po levici Aragorna a po pravici Maedhrose. Aragorn stihne zabít 627 balrogů ale záhy zhyne když se vyřítí na Morgotha s křikem:„Elendil”. Morgoth nakonec zahyne právě rukou Gandalfa, který mu probodne srdce svým mečem. To by ale nedokázal bez pomoci Meadhrose a psychické podpory Aragornova ducha. Gandalf tak pomstí všechny elfy a lidi. Morgothovou smrtí bitva skončí a národy Ardy budou moci slavit konečné vítězství. Zároveň budou obživeni všichni kteří při bitvě zemřeli (Aragorn).
Při zkáze, kterou bitva napáchá, bude rozvrácena celá země a budou nalezeny ztracené silmarily. Obživlý Fëanor věnuje klenoty Yavanně, která silmarily rozbije a oživí s jejich pomocí Dva stromy. Tehdy budou zbourány hory Pelóri a blažené světlo Stromů se rozlije po celé Ardě. Pak bude všemi rasami zpívána Druhá hudba a každý při ní pochopí Eruův záměr.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]