Daemonosaurus chauliodus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDaemonosaurus chauliodus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, asi před 205 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
rekonstrukce lebky Daemonosaurus chauliodus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Rod Daemonosaurus
Sues et al., 2011
Binomické jméno
Daemonosaurus chauliodus
Sues et al., 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daemonosaurus chauliodus („démonský ještěr“) byl druh starobylého masožravého dinosaura (teropoda), vzdáleně příbuzného například rodu Coelophysis. Žil na území dnešního Nového Mexika v období nejsvrchnějšího triasu, asi před 205 miliony let. Fosílie dinosaura byly objeveny v souvrství Chinle a popsány v dubnu roku 2011. Jediným známým druhem je D. chauliodus.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rekonstrukce Daemonosaurus chauliodus.

Holotyp (C-4-81) sestává z lebky, několika obratlů a žeber, objevených již v 80. letech minulého století na lokalitě Ghost Ranch. Daemonosaurus zde žil s větším příbuzným rodu célofyzis. Dosahoval pouze asi 2,2 metru na délku[1] a byl to menší dravec, lovící zřejmě drobné obratlovce. Zajímavým znakem byly jeho výrazně zvětšené zuby v přední části horní i dolní čelisti, které poněkud vystupovaly (odtud také druhové jméno dinosaura, znamenající „výrazně ozubený“).

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Daemonosaurus byl klasifikován jako taxon ležící mimo klad Neotheropoda, je tedy vývojově primitivnější než třeba célofýzis, ale i podstatně starší rody z Argentiny. Blízkým příbuzným by mohl být mírně starší rod Tawa, popsaný ze stejné lokality v roce 2009.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sues, H.-D.; Nesbitt, S.J.; Berman, D.S.; and Henrici, A.C. (2011). "A late-surviving basal theropod dinosaur from the latest Triassic of North America". Proceedings of the Royal Society B in press. doi:10.1098/rspb.2011.0410