Daemonosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Daemonosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, asi před 205 miliony let

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Rod: Daemonosaurus
Binomické jméno
Daemonosaurus chauliodus
Sues et al., 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daemonosaurus ("démonský ještěr") byl rodem starobylého masožravého dinosaura (teropoda), vzdáleně příbuzného například rodu Coelophysis. Žil na území dnešního Nového Mexika v období nejsvrchnějšího triasu, asi před 205 miliony let. Fosílie dinosaura byly objeveny v souvrství Chinle a popsány v dubnu roku 2011. Jediným známým druhem je D. chauliodus.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Holotyp (C-4-81) sestává z lebky, několika obratlů a žeber, objevených již v 80. letech minulého století na lokalitě Ghost Ranch. Daemonosaurus zde žil s větším příbuzným rodu célofyzis. Dosahoval pouze asi 1,5 metru na délku a byl to menší dravec, lovící zřejmě drobné obratlovce. Zajímavým znakem byly jeho výrazně zvětšené zuby v přední části horní i dolní čelisti, které poněkud vystupovaly (odtud také druhové jméno dinosaura, znamenající "výrazně ozubený").

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Daemonosaurus byl klasifikován jako taxon ležící mimo klad Neotheropoda, je tedy vývojově primitivnější než třeba célofýzis, ale i podstatně starší rody z Argentiny. Blízkým příbuzným by mohl být mírně starší rod Tawa, popsaný ze stejné lokality v roce 2009.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Sues, H.-D.; Nesbitt, S.J.; Berman, D.S.; and Henrici, A.C. (2011). "A late-surviving basal theropod dinosaur from the latest Triassic of North America". Proceedings of the Royal Society B in press. doi:10.1098/rspb.2011.0410