DWT (jednotka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Se vzrůstajícím naložením lodi se zvyšuje ponor.
Tabulka hodnot DWT pro loď o nosnosti 6 000 tun

DWT, D.W.T., d.w.t. nebo dwt je zkratka veličiny (z anglického deadweight tonnage resp. deadweight), která vyjadřuje celkovou nosnost lodi v tunách. Celková nosnost lodi je taková nosnost, kterou je možné dosáhnout nákladem při ještě bezpečné plavbě.[1][2][3] Hodnota DWT je stanovena součtem váhy nákladu, paliva, pitné vody, balastu, zásob, cestujících a posádky.[1] Často se termín používá pro určení maximálně dovolené celkové nosnosti lodi, která je definována jako naložení lodě v okamžiku, kdy je čára ponoru právě dosažena. To ale nemusí znamenat že je dosažena i celková kapacita lodi.

DWT se historicky uváděla v imperiálních tunách, ale nyní je obyčejně udávána v metrických tunách.[pozn. 1] DWT je funkcí lodního výtlaku (DTW = plný výtlak - lehký výtlak) a neměla by být zaměňována s tonáží nebo s historickou brutto registrovanou tunou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jedna imperiální tuna je 2240 liber (1016,05 kg), a jedna metrická tuna 1000 kg.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deadweight tonnage na anglické Wikipedii.

  1. a b Turpin, str. 14–21
  2. Hayler, str. G-10
  3. Gilmer, str. 25

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GILMER, Thomas C, 1975. Modern Ship Design. 2. vyd. [s.l.]: Naval Institute Press. Dostupné online. ISBN 0870213881. (anglicky) [reference viz Gilmer]. 
  • HAYLER, William B.; KEEVER, John M.; SEILER, Paul M, 2003. American Merchant Seaman's Manual. Centreville, Maryland: Cornell Maritime Press. Dostupné online. ISBN 0870335499. (anglicky) [reference viz Hayler ]. 
  • TURPIN, Edward A.; MCEWEN, William A, 1965. Merchant Marine Officers' Handbook. 4. vyd. Centreville, Maryland: Cornell Maritime Press. ISBN 087033056X. (anglicky) [reference viz Turpin].