Přeskočit na obsah

Džalal-Abad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Džalal-Abad
Жалалабат
Džalal-Abad – znak
znak
Džalal-Abad – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátKyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán
Džalal-Abad na mapě
4056 730
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džalal-Abad (kyrgyzsky Жалал-Aбат) je správním a ekonomickým centrálním městem v Kyrgyzstánu. Rozloha města je 88 km2 a počet obyvatel byl v roce 2009 97 172.[1] Nachází se na severovýchodním konci Ferganské kotliny podél řeky Kögart, na úpatí pohoří Babas Ata, poblíž hranic s Uzbekistánem.

Džalal-Abad je známý svými minerálními prameny. Lidé věřili, že voda z nedalekých lázní Azreti-Ayup-Paygambar vyléčí malomocné kvůli místní legendě. Balená minerální voda z regionu Džal-Abad se prodává po celém Kyrgyzstánu i v zahraničí.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedna z hlavních zastávek Hedvábné stezky (či Hedvábné cesty) v Kyrgyzstánu se nachází v regionu Džalal-Abad.[3]

Název města je složen z perské přípony -abad, která se často používá v názvech měst v perských společnostech a odkazuje na osobu, která zde (pravděpodobně) žila.

Začátkem 19. století byla vybudována malá pevnost Kokand, ke které vede stezka. Místní obyvatelé se zabývali zemědělstvím, obchodem a poskytovali služby poutníkům, kteří navštěvovali lázně. V 70. letech 20. století přišli do regionu ruští migranti. Založili posádkové město a vojenskou nemocnici.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Vlaková linka vede z Ferghanské kotliny severovýchodně asi 30 km do Kökjanggaku.

Největší společnosti sídlící v Džalal-Abadu: Kyrgyz-Canada JV "Kyrgyz Petroleum Company", АО «Kelechek», АО «Nur». AOZT «KyrgyzChlopok», JV «Ak-Altyn». Sídlí zde společnosti vyrábějící tabákové výrobky «Tura-Ai» Ltd a «Aziz-Tabak» Ltd., které exportují 90% své produkce do 17 zahraničních zemí. Jsou zde také mlýny АО «Azrat Ayib», AOZT PTK «Intershaq», «Mariam & Co» ltd, a výrobce likérů AOZT «Jalalabat Arak Zavodu».[2]

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V Džalal-Abadu je klima chladné a mírné. V zimě je zde více deštivo než v létě. Průměrná teplota (za rok) v Džalal-Abadu činí 12,3 °C. Průměr srážek je zde 416 mm.

Džalal-Abadské Jalalabadovo divadlo

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Oblast Džalal-Abadu je známá svými vlašskými ořechy a scenérií (vzhledem krajiny). Nejvýznamnějšími místy jsou vodopády Arslanbob, přírodní rezervace Sary-Chelek a jezero. Ve městě jsou nejznámějšími místy náměstí, kulturní park, který obsahuje sochy a Jalalabadovo divadlo.[2]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jalal-Abad na anglické Wikipedii.

  1. Wayback Machine. 212.42.101.100:8088 [online]. 2011-08-10 [cit. 2018-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. a b c Численность населения Кыргызской Республики на 1 января 2017 года - Статистика Кыргызстана. www.stat.kg [online]. [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Карта Бухарского, Хивинского и Кокандского ханств и части Русского Туркестана. www.wdl.org. 1875. Dostupné online [cit. 2018-11-23]. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]