Dům kultury Inwest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Dům kultury Inwest
Dům kultury Inwest v roce 2008
Poloha
Adresa Americká 2454/49, 301 00 Plzeň, Plzeň, ČeskoČesko Česko
Ulice Americká
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům kultury Inwest v Plzni (původně Dům kultury ROH), přezdívaný Dům hrůzy u Radbuzy, byl postaven podle projektu M. Hrubce, P. Němečka a unikátního konstrukčního řešení J. Hollera, na rohu Americké třídy a Denisova nábřeží. Slavnostní otevření proběhlo 17. ledna 1986.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velký sál byl přístupný přes hlavní vstup z Americké třídy nedaleko Wilsonova mostu. Pasáž procházející domem vyúsťovala na jednom konci na Denisově nábřeží (u lávek pro pěší přes Radbuzu) a na druhém konci u Americké třídy směrem k hlavnímu nádraží. Z pasáže vedl také vstup do Divadla Miloslava Horníčka, pojmenovaném po tomto plzeňském rodákovi v roce 2000.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Developerská firma Amadeus Real dům zakoupila s cílem zbořit ho a na jeho místě vybudovat obrovské obchodní centrum Arena, později projekt přejmenovala na OC Corso. Ke dni 30. června 2011 byl provoz kulturního domu ukončen. Přes protesty veřejnosti[1] byla počátkem dubna 2012 zahájena jeho demolice.[2] Zástupce sdružení Kontrolní skupina demolice podal u Krajského soudu v Plzni žalobu, která zpochybnila rozhodnutí úřadu o demolici kulturního domu s cílem, aby soud demolici zastavil a zrušil rozhodnutí o ní.[2] Dům byl nakonec zdemolován.

Azbest[editovat | editovat zdroj]

Kritici záměru již v listopadu 2011 varovali, že stavba obsahuje azbest.[3] Počátkem května 2011 prokázala Česká inspekce životního prostředí ve vzorcích z bourané budovy přítomnost azbestu.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kontroverzní demolice domu kultury v Plzni, Česká televize
  2. a b Protest demolici nezastavil. Kulturní dům Inwest mění bagry v trosky
  3. Tisková zpráva Občanského sdružení Kontrolní skupina.cz Veřejné projednání prokázalo nepřipravenost záměru a machinace s posouzením vlivů stavby na zdraví lidí a životní prostředí
  4. ČIŽP našla při bourání kulturního domu v Plzni nebezpečný azbest

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]