Dům U Tří zlatých řetězů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dům U Tří zlatých řetězů
Dům U Tří zlatých řetězů.jpg
Základní informace
Pojmenováno po řetěz
Poloha
Adresa Řetězová 225/9, Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Řetězová
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 38340/1-118 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Tří zlatých řetězů se nachází na Starém Městě pražském v jedné z nejstarších pražských ulic Řetězové (Řetězová č.p. 225/9, Praha 1). Jak již dává tušit název domu pojmenoval tuto přilehlou ulici, na které se nachází.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klasicistní úprava fasády 18. stol.

Samotný původ slova „Řetězová“ pravděpodobně vznikl ze skutečnosti, že se právě z těchto míst táhl řetěz přes celou šíři řeky (pravděpodobně pomocí pilířů zasazených do vody) až na druhý břeh. Účelem řetězu bylo nejspíše zadržování lodí a vorů na řece, dokud jejich posádka podle městského zákonu nezaplatila celní poplatek.

První záznamy vztahující se k ulici Řetězová tou dobou nazývaná Kožešnická (až do 17. století) a samotné budově č.p. 225 mohou být nalezeny již ve 14. století, kdy se do této oblasti začali soustřeďovat mistři kožešnických gild, z čehož se posléze stala tradice držící se po několik století. Kožešnický cech se ustavil na Starém Městě v roce 1418. Budově se již od této doby začalo říkat Dům U Tří zlatých řetězů. Původně zde byly pouze kožešnické dílny, kterým se dařilo díky úspěchu tohoto řemesla jako takového. Vlastníkem domu byl po značné období kožešník Václav Hofleich.

Gotické základy domu jsou velmi dobrým příkladem toho, jak celá budova byla utvářena s postupným plynutím času. Dnešní vzhled budovy je skvostným příkladem klasicismu, zatímco její přízemní patro se dá považovat za gotické. Ohromující převaha stropních kleneb v přízemním a prvním patře poukazuje na onu podstatnou renesanční rekonstrukci, jež proběhla na začátku 17. století a jejímž vyvrcholením bylo přidání dvojice krytů a oválného tympanonu k hlavní fasádě na konci 18. století, po které následovala další změna fasády, tentokráte spíše klasicistní, jež proběhla v první polovině 19. století.

Mezi jedny z nejcennějších architektonických detailů patří například malované renesanční stropní trámy, klasicistní dveře v chodbách, nosníky v prvním a druhém patře a starožitná zábradlí ve vystavěných balkónech na obou patrech.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Mezi roky 1998 - 2000 probíhala dosud poslední rekonstrukce Domu U Tří zlatých řetězů podle návrhu Ing. arch. Aleše Kletenského financovaná společností Mirto s.r.o., která nemovitost zakoupila. Od roku 2000 mohou architektonické krásy budovy obdivovat hosté Hotelu Residence Řetězová, jež společnost provozuje.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Floriánová, Olga; Kůže - zpracování a výrobky, Praha: Grada Publishing, 2005; s. 41

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]