Dům U Ferusů (České Budějovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dům U Ferusů
Dům U Ferusů na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích
Dům U Ferusů na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích
Účel stavby

administrativa

Základní informace
Slohklasicismus
Výstavba18. stol., 19. stol.
Další majiteléFerus
Současný majitelČeská republika, ve správě Národního památkového ústavu
Poloha
AdresaSenovážné náměstí, České Budějovice, ČeskoČesko Česko
UliceSenovážné náměstí
Souřadnice
České Budějovice
České Budějovice
České Budějovice, Česko
48°58'23.6"N 14°28'45.8"E
Další informace
Rejstříkové číslo památky14858/3-842 (PkMISSezObrWD)
Webwww.npu.cz/cs/uop-ceske-budejovice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Ferusů je příkladem příměstského hospodářského dvora, upraveného v 19. století pro rozsáhlou povoznickou živnost. V současnosti je sídlem českobudějovického územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně se zde předpokládá existence dvou menších hospodářství, patřících českobudějovickým měšťanům, která byla sloučena pod společným vlastníkem v 60. letech 18. století. Na počátku 19. století došlo ke stavebnímu sloučení a průčelní objekt sloužící převážně k bydlení získal klasicistní podobu, převážně zachovanou dodnes. Dvorní křídla plnila hospodářské funkce. Od roku 1874 zde sídlila zasilatelská firma Ferus. V letech 1890-1891 Antonín Ferus rozšířil budovy o druhé zadní nádvoří se skladovými objekty, konírnami a kolnami, ale byly doplněny i byty. Roku 1929 byla do náměstí přistavěna obchodní místnost. Po roce 1951 zde sídlilo podnikové ředitelství ČSAD a následně po roce 1980 Výzkumný ústav pro zúrodňování zemědělských půd. Od roku 1995 objekt užívá Národní památkový ústav, který sem v roce 2013 umístil sídlo územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích.

NPÚ objekt využívá pro administrativu a služby veřejnosti (knihovna, archiv), ale pořádá zde též příležitostné akce pro veřejnost (koncerty, přednášky, dílny, výstavy).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Patrové i přízemní budovy obklopují dva uzavřené dvory.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-04-14]. Identifikátor záznamu 125272 : sklad Nákladnický dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]