Dětský domov Dagmar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dětský domov Dagmar
budova Dětského domova Dagmar
budova Dětského domova Dagmar
Základní informace
Výstavba21. června 2001
Současný majitelJihomoravský kraj
Poloha
AdresaČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dětský domov Dagmar je příspěvková organizace zajišťující náhradní výchovnou péči nezletilým osobám na základě rozhodnutí soudu o ústavní výchově nebo ochranné výchově. Organizace sídlí v Brně-Žabovřeskách, v architektonicky významné budově sloužící od počátku témuž účelu.

Dětský domov[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska R. Těsnohlídka

Dětský domov vznikl z popudu brněnského básníka, novináře a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, autora Lišky Bystroušky. Ten inicioval v roce 1924 tradici Vánočních stromů republiky a s nimi souvisejících dobrovolných příspěvků sociálně slabým. První strom zasvítil 14. prosince 1924 v Brně na náměstí Svobody.

Pro Těsnohlídka vánoční strom symbolizoval i událost z prosince 1919, kdy spolu s přáteli nalezl v lese u Bílovic pod smrkem odložené dítě, malou Liduška Kosourovou. Tato událost podnítila jeho zájem o opuštěné děti. Tradicí Vánočních stromů se Těsnohlídek inspiroval v dánské Kodani. Též proto byl dětský domov zbudovaný z dobročinných výnosů pojmenován podle laskavé dánské královny Dagmar, dcery Přemysla Otakara I.

Provoz domova byl spuštěn 8. prosince 1929. Těsnohlídek se jeho otevření nedožil.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Jde o funkcionalistickou budovu od architekta Bohuslava Fuchse, který projekt vytvořil v rámci dobročinnosti bez nároku na honorář. 8. prosince 1928 byl položen základní kámen. Budova později doznala různých stavebních úprav. Poslední velká rekonstrukce byla provedena v roce 2006.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Pohled ze zahrady

Dětský domov zajišťuje nezletilým osobám ve věku od 3 do 18 let, případně zletilé osobě do 19 let, na základě rozhodnutí soudu o ústavní výchově nebo ochranné výchově nebo o předběžném opatření náhradní výchovnou péči. V zájmu jeho zdravého vývoje, řádné výchovy a vzdělávání, předchází dětský domov vzniku a rozvoji negativních projevů chování dítěte nebo narušení jeho zdravého vývoje. Snaží se zmírňovat nebo odstraňovat příčiny nebo důsledky již vzniklých poruch chování a přispívá ke zdravému osobnostnímu vývoji. Dětský domov může poskytovat plné přímé zaopatření zletilé nezaopatřené osobě po ukončení výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČTK. Dětský domov Dagmar v Brně vznikl před 80 lety z vánočních sbírek. Magazín ČeskéNoviny.cz [online]. 7. 12. 2009 [cit. 2010-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]