Dětský domov Dagmar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dětský domov Dagmar
Brno Žabovřesky Dětský domov Dagmar 3.jpg
Základní informace
Výstavba 21. června 2001
Současný majitel South Moravian Region CoA CZ.svg Jihomoravský kraj
Poloha
Adresa ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled ze zahrady

Dětský domov Dagmar je příspěvková organizace zajišťující náhradní výchovnou péči nezletilým osobám na základě rozhodnutí soudu o ústavní výchově nebo ochranné výchově. Organizace sídlí v Brně-Žabovřeskách, v architektonicky významné budově sloužící od počátku témuž účelu.

Dětský domov[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska R. Těsnohlídka

Dětský domov vznikl z popudu brněnského básníka, novináře a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, autora Lišky Bystroušky. Ten inicioval v roce 1924 tradici Vánočních stromů republiky a s nimi souvisejících dobrovolných příspěvků sociálně slabým. První strom zasvítil 14. 12. 1924 v Brně na náměstí Svobody. Pro Těsnohlídka symbolizoval i událost z prosince 1919, kdy spolu s přáteli nalezl v lese u Bílovic pod smrkem odložené dítě, pojmenované později Liduška. Tato událost podnítila jeho zájem o opuštěné děti. Tradicí Vánočních stromů se Těsnohlídek inspiroval v dánské Kodani. Též proto byl dětský domov zbudovaný z dobročinných výnosů pojmenován podle laskavé dánské královny Dagmar, dcery Přemysla Otakara I. Provoz domova byl spuštěn 8. prosince 1929. Těsnohlídek se jeho otevření nedožil.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Jde o funkcionalistickou budovu od architekta Bohuslava Fuchse, který projekt vytvořil v rámci dobročinnosti bez nároku na honorář. 8. prosince 1928 byl položen základní kámen. Budova později doznala různých stavebních úprav. Poslední velká rekonstrukce byla provedena v roce 2006.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČTK. Dětský domov Dagmar v Brně vznikl před 80 lety z vánočních sbírek. Magazín ČeskéNoviny.cz [online]. 7. 12. 2009 [cit. 2010-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]