Dětská hudební soutěž Ruského mezinárodního Rotary klubu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dětská hudební soutěž ruského mezinárodního Rotary klubu je jednou z nejdůležitějších událostí kulturního života evropske mládeže. V pořadí již dvanácté finále této soutěže se konalo v koncertním sále Moskevské státní konzervatoře Čajkovského v zari 2014.

Tuto soutěž inicioval Josef Marouš, Prezident Moskevského mezinárodního rotary klubu v roce 2002 a již 12 let poskytuje důležitou příležitost talentovaným mladym evropskym hudebníkům dát o sobě vědět a učinit vážný krok v jejich uměleckém rozvoji. Nejlepší evropské hudební školy a Rotary kluby z 34 zemí,více než 135 měst od Vladivostoku, Pekingu a Hong-Kongu na východě až k Saint Lois Potosi(Mexiko) a Pasadeně USA na západě, od města Stord(Norsko) na severu až k Kfar Saba(Izrael) a Johannesburg, Jihoafrická republika na jihu, se již podílelo na hudebních soutěžích Rotary klubů a nominovaly výjimečně talentované děti, které hrají na housle, čelo, klavír a dechové nástroje.

V roce 2007 vedl mezinárodní porotu profesor Moskevské konzervatoře, sólista Moskevské filharmonie, umělecký ředitel a dirigent komorního orchestru Moskovia Eduard Grach. V roce 2009 organizační výbor zvolil za předsedu poroty národního umělce Ruska a šéfdirigenta Moskevského státního filharmonického orchestru Pavla Kogana. Předsedou poroty v 2010 roce byl vynikající pianista a ruský národní umělec Dmitrij Baškirov.

Tato hudební soutěž je podporována mnoha velvyslanci v Moskvě. Význačné ruské a zahraniční společnosti a jednotlivci, stejně tak jako slavné ruské hudební osobnosti : Vladimír Spivakov, Yuri Bashmet a Natálie Gutmanová, která byla předsedkyní 3. hudební soutěže, konané v rezidenci Francouzského velvyslance v Moskvě. Pozdravy této soutěži zaslali Ministr kultury a masové komunikace Ruské Federace, Moskevský starosta Jurij Lužkov a další význačné osobnosti.

Poradní sbor[editovat | editovat zdroj]

Poradní sbor je složen z následujících význačných hudebních odborníků, politiku a obchodníků :


Sergej Lavrov, Ministr zahraničních věcí Ruské Federace

Braun Tiberius, PHF, Generální ředitel TUI AG zastoupení v RF

Baškirov Dmitrij, národní umělec Ruské Federace, profesor vysoké muzikální školy královny Sofie v Madridě

Grach Eduard, národní umělec SSSR, profesor Čajkovského moskevské státní konzervatoře, sólista Moskevské filharmonické společnosti, umělecký ředitel a dirigent komorního orchestru Moskovia

Hahn Dr. Ottokar, bývalý velvyslanec Evropské komise v Rusku

Khokhlov Mikhail, ředitel Gnesinské hudební školy, zasloužilý hudební pracovník v RF, zasloužilý umělec Ruska

Marous Josef, Professor, PHF, zakladatel Hudební soutěže mezinárodního ruského rotary klubu, Director of the Board of OAO TMK, Generální ředitel TMK Europe GmbH, Düsseldorf.

Spivakov Vladimir, Národní umělec SSSR. Dirigent orchestru Moscow Virtuosi

Jakupov Alexander, ředitel hudební školy při Čajkovského konzervatoři, umělecký ředitel opery Čajkovského moskevské státní konzervatoře, člen Mezinárodní akademie informatizace, zasloužilý umělecký pracovník v RF, doktor umění, profesor.

Akulian Viktor, partner KPMG

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]