Dědourkova zahrada v Žamberku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dědourkova zahrada v Žamberku
Dědourkova zahrada v Žamberku
Dědourkova zahrada v Žamberku
Lokalita Žamberk, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dědourkova zahrada je zahrada v části města Žamberka zvané „Špitálka“ v blízkosti letiště.

Zahradu za první republiky založil a vybudoval Antonín Dědourek[1], český knihař a nakladatel z Třebechovic pod Orebem. V původní ovocnářské zahradě postavil chatku s malým jezírkem a zahradu postupně osadil mnoha dendrologicky cennými dřevinami. Po něm ji převzal jeho syn Ladislav Dědourek, po jehož smrti v roce 1986 objekt propadl státu. Po roce 1989 dostal zahradu do užívání Český svaz ochránců přírody a poté, v roce 2016 místní organizace Skaut[2].

V zahradě o rozloze víc jak 6000 m² roste na 50 druhů stromů, keřů a rostlin. Z listnatých stromů to je např. Dub letní či Dub červený, Buk lesní, Javor mléč, Javor tatarský a Javor babyka. Z keřů to je např. Svída krvavá či Tavolník vrbolistý. K jehličnatým druhům patří např. Douglaska tisolistá, Borovice vejmutovka, Borovice limba či Borovice černá, Cypřišek Lawsonův a Zerav východní. Mnohé z tamních rostlin jsou chráněné a vzácné

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SVATOŠOVÁ, Andrea. Průvodce po osobních a rodinných fondech [online]. Hradce Králové: Státní okresní archiv [cit. 2015-07-06]. Kapitola Dědourkovi – rodinný archiv. Dostupné online. 
  2. https://skaut.zamberk.cz/blog/2016/08/08/primestske_tabory_v_dzungli/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]