Dědictví aneb Kurvaseneříká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dědictví aneb Kurvaseneříká
Země Česko Česko
Jazyk čeština
Délka 106 minut
Žánr komedie
Scénář Bolek Polívka
Režie Robert Sedláček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Bolek Polívka
Arnošt Goldflam
Karel Heřmánek
Ivana Chýlková
Jitka Čvančarová
… více na Wikidatech
Produkce Fly Productions
Space Films[1]
Hudba David Rotter
Kamera Michal Krejčí
Střih Matouš Outrata
Výroba a distribuce
Premiéra 2014
Předchozí a následující díl
Dědictví aneb Kurvahošigutntag
Dědictví aneb Kurvaseneříká na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dědictví aneb Kurvaseneříká je česká filmová komedie z roku 2014 režiséra Roberta Sedláčka s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Navazuje na film Dědictví aneb Kurvahošigutntag z roku 1992 a účinkuje v ní celá řada herců z předchozího dílu. Natáčela se od května do srpna 2013, mezi filmové lokality patřil např. zámek u Sedlčan, domov seniorů v Pyšelích na Benešovsku (ten se pro potřeby natáčení proměnil v protialkoholní léčebnu), farma v Olšanech a další místa v okolí Prahy a Brna.[1][2]

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Bolek Polívka, ve filmu Bohuš Stejskal

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vrtulník Bell 206L-4T s imatrikulací OK-ZIU společnosti Alfa-Helicopter, jenž byl využit pro potřeby natáčení

Protagonista Bohumil Stejskal řečený Bohuš nouzí netrpí, v předchozím díle zdědil jmění po otci, který zemřel v Argentině. Strádá však citově, zemřela mu partnerka Vlastička. Na pohřbu se ukáže i Irena, Bohušova milenka, která s Vlastou soupeřila v minulém díle o jeho přízeň. Doktorka Ulrichová sděluje Bohušovi, že její manžel, právník Ulrich, je stále nezvěstný a ona ho nechala úředně prohlásit za mrtvého. Jejím novým partnerem je JUDr. Zahradník. Tato dvojička má za lubem připravit Bohuša o pěknou sumu peněz, konkrétně o 7,5 milionu Kč a navíc ho Zahradník hodlá vtlačit do nevýhodných investic (např. koupě zámku, sponzoring filmu). Proletí se s Bohušem vrtulníkem, což se mu zamlouvá a Zahradník boduje.

Bohuš už dlouho abstinoval, ale po smrti Vlastičky začal zase pít. Vlastička se mu pořád zjevuje v představách a napomíná ho. Truchlící vdovec se seznámí s herečkou Rovnerovou a pozve ji na oběd do restaurace. Nabídne jí byt v Praze. Předtím během natáčení scény na zámku se jí zastal a chtěl inzultovat režiséra.

Ulrichová se domáhá 7,5 milionu korun, disponuje podepsanou smlouvou o půjčce. Stejskal se hájí, že peníze jejímu bývalému manželovi Ulrichovi vrátil v hotovosti. Arnoštovi zaplatí opravnou operaci nosu. U doktora si nechá předepsat viagru a vydává se do Prahy navštívit Rovnerovou. Je nemile překvapen, když v bytě najde i producenta Daňka. Svůj sexuální apetit vyřeší kontaktem s Irenou.

Během živého natáčení pořadu Tanec Hvězd způsobí faux pas, když v přímém přenosu požádá Rovnerovou o ruku. Herečka to nepřijme a odejde. Zhrzený Bohuš se stal celebritou, protože režie vysílání nepřerušila a scénu tak měli možnost sledovat diváci u televize. Bohuš domá pořádá oslavu, na kterou přiletí i „božský Kája“, zpěvák Karel Gott. Bohušova dcera už nevydrží otcovo pití a posílá ho do protialkoholické léčebny (tzv. odmašťovny). Bohuš se skřípěním zubů podepíše hospitalizaci. V ústavu se setká s doktorem Strážným a stane se hrdinou, když vydrží bez zvracení před lékaři antabusovou terapii. Nakonec z léčebny uprchne ve westernovém motivu za pomoci kumpánů na koni a přijíždí do víru hospodské zábavy. Alkoholu ale nepodlehne a vymění ho za vodu. Ráno se na koni vrací do léčebny a na náměstí ho zastaví policejní hlídka. Policisté jsou překvapení, když jim Bohuš řekne, že se vrací do „odmašťovny“ a přitom při testu opilosti nic nenadýchá.
Doktorka Ulrichová peníze nakonec nedostane, v pravý moment se objeví její ztracený manžel Ulrich a potvrdí, že mu Bohuš celou částku vrátil.

V závěrečné scéně sedí Bohuš s Arnoštem na terase a vyjde najevo, že nakonec zámek koupil a z Arnošta udělal správce zámku.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

„Tož už je Vlastička na pravdě boží. Mosí to tam byt pěkné, nigdo sa eště nevrátil.“
„Ne z blázinca! Z odmašťovny, z protialkoholního! Já su normální!“ – Bohuš uvádí v hospodě věci na pravou míru (odkud se vrátil)

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení filmu k 1. 1. 2015:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dědictví aneb Kurvaseneříká Archivováno 30. 12. 2014 na Wayback Machine, cinema.nova.cz, cit. 30. 12. 2014
  2. Kurvaseneříká. Tak bude znít podtitul druhého dílu Dědictví, kultura.iDNES.cz, cit. 28. 12. 2014
  3. Recenze filmu, kultura.iDNES.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]