Děčín (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Děčín
Celkový pohled
Základní informace
Sloh barokní
klasicistní
Výstavba 10. století
Přestavba okolo roku 1573, 16681683, 17861792
Stavebník Přemyslovci
Současný majitel Děčín
Další majitelé Vartenberkové
Mikuláš Trčka z Lípy
Salhausenové
rytíři z Bünau
Thun-Hohensteinové
Poloha
Adresa Děčín I, Děčín, Česká republikaČeská republika Česká republika
Ulice Dlouhá Jízda
Souřadnice
Děčín
Děčín
Další informace
Rejstříkové číslo památky 25265/5-4082 (PkMISSezObr)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Děčín je hrad přestavěný na zámekDěčíně na pískovcové skále na pravém břehu Labe nad soutokem Labe a Ploučnice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. [1] Zámek vlastní město Děčín a tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Tyčí 40 metrů nad hladinou Labe a jeho věž dosahuje výšky 51 metrů.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem vrcholně středověkého hradu v Děčíně bylo raně středověké hradiště, které je doložené písemnými prameny v desátém až třináctém století. Přestože nebylo archeologicky doloženo, předpokládá se, že stávalo v místech pozdějšího hradu a zámku.[2] Od čtrnáctého století sloužil sídlo zdejších významných šlechtických rodů.

Rod pánů z Bünau přestavěl v šestnáctém století hrad na renesanční zámek. Po třicetileté válce odmítl Rudolf z Bünau přestoupit ke katolické víře, odešel do Saska, a zámek prodal v roce 1628 Kryštofu Šimonu z Thunu. Thunové ho přestavěli na barokní zámek, obklopený zahradami, a v osmnáctém století do dochované klasicistní podoby. V majetku rodiny Thunů byl až do roku 1932, kdy ho prodali z finančních důvodů československému státu a přesídlili do Jílového. Poté zámek sloužil německé a později sovětské vojenské posádce. Státem zde byla zřízena kasárna. Ta v areálu zámku přetrvala až do roku 1991, kdy ho opustili Sověti.

Zajímavá místa děčínského zámku[editovat | editovat zdroj]

 • Zámecké zahrady a parky zasahují i pod skálu, kterou je jako součást cesty parkem prokopán krátký skalní tunel pokračující řetězovou lávkou přes Mlýnský náhon.
 • K zámku vede 292 metrů dlouhá přístupová cesta zvaná Dlouhá jízda. Vznikla úpravou skalní ostrožny a je ohraničená z obou stran zdmi, jenž svým postupným snižováním výšky budí optický klam, že je cesta delší.
 • Před vstupem na nádvoří se na skalní terase za severní zdí Dlouhé jízdy nachází Růžová zahrada – Rozárium. Dominuje jí gloriet osázený sochami mytologických božstev. Jméno Růžová vzniklo díky růžovým růžím a v současnosti je to jedno z nejcennějších uměleckých míst ve městě.
 • Sala terrena s malbami z roku 1678 stojí v horní části Růžové zahrady. Malby zobrazojí mytologický příběh.
 • Zámeckou konírnu pro 23 koní založil Maxmilián Thun-Hohenstein. Zdobila ji fontána ve tvaru koně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Děčín na německé Wikipedii.

 1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-02-22]. Identifikátor záznamu 136369 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
 2. ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Děčín 1, s. 63. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • ANDĚL, Rudolf, a kolektiv. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Děčín – zámek, s. 84–88. 
 • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Děčín, s. 109–110. 
 • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Litoměřicko a Žatecko. Svazek XIV. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 445 s. Kapitola Děčín hrad, s. 78–88. 
 • LISSEK, Petr. Archeologický výzkum nádvoří děčínského zámku v roce 2009. In: KULJAVCEVA HLAVOVÁ, Jana; KOTYZA, Oldřich; SÝKORA, Milan. Hrady českého severozápadu. Most: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, 2012. ISBN 978-80-86531-10-6. S. 205–232.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]