Düsseldorfská malířská škola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Düsseldorfská škola byla malířská škola, která se rozvíjela v rámci širšího romantického hnutí v 1. polovině 19. století,[1] povětšinou v souvislosti s Düsseldorfskou akademií (Staatliche Kunstakademie Düsseldorf), zejména ve 30. a 40. letech, kdy ji vedl Friedrich Wilhelm Schadow.[2][1] Autoři této školy se soustředili na krajinomalbu a jejich styl je někdy nazýván nazarénsko-romantický.[3][4] Přední členové školy obhajovali malování v plenéru a používali paletu s poměrně tlumenými barvami. Klíčovými příslušníky hnutí byli Karl Friedrich Lessing, Johann Wilhelm Schirmer, Andreas Achenbach, Hans Fredrik Gude a Oswald Achenbach. Ve 2. polovině 19. století se škola vyvinula trochu jiným směrem, začala využívat i nástěnných maleb, historických kompozic a realistické žánrové malby. Klíčovou osobností této fáze školy byl Alfred Rethel. Škola měla silný vliv na americkou Hudson River School.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Düsseldorf school of painting na anglické Wikipedii.

  1. a b Муратов, А. М. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-09]. Heslo ДЮССЕЛЬДО́РФСКАЯ ШКО́ЛА. Dostupné online. (rusky) 
  2. Wolfgang Müller von Königswinter: Düsseldorfer Künstler aus den letzten fünfundzwanzig Jahren. Leipzig, 1854.
  3. düsseldorfská škola, malířská škola 1. polovina 19. století - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2017-05-10]. Dostupné online. 
  4. Dusseldorf school | painting. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-05-10]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]