Dívka s perlou (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dívka s perlou
Původní názevGirl with a Pearl Earring
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
LucemburskoLucembursko Lucembursko
Jazykangličtina
Délka95 min
Žánryfilmové drama
životopisný film
film založený na románu
romantický film
PředlohaGirl with a Pearl Earring
ScénářOlivia Hetreed
RežiePeter Webber
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleColin Firth
Scarlett Johanssonová
Tom Wilkinson
Cillian Murphy
Judy Parfitt
… více na Wikidatech
ProdukceAnand Tucker
Andy Paterson
HudbaAlexandre Desplat
KameraEduardo Serra
KostýmyDien van Straalen
StřihKate Evans
Výroba a distribuce
Premiéra2003
12. prosince 2003 (USA)
23. září 2004 (Německo)
Produkční společnostiArcher Street
Delux Productions
UK Film Council
DistribuceUIP Duna
Xfinity Streampix
OceněníEvropská filmová cena pro nejlepšího kameramana (2004)
Dívka s perlou na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dívka s perlou (anglicky Girl with a Pearl Earring) je britsko-lucemburský dramatický film z roku 2003 režírovaný debutujícím britským režisérem Peterem Webberem. Film je adaptací stejnojmenného románu americké spisovatelky Tracy Chevalierové, vytváří fiktivní okolnosti vzniku obrazu Dívka s perlou slavného holandského malíře Jana Vermeera. Do hlavní role byla obsazena herečka Scarlett Johansson.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Delft, rok 1665. Nenápadná mladá dívka Griet (Scarlett Johansson) je vzhledem k nuzné finanční situaci rodiny vyslána do Delftu jako služebná v rodině věhlasného malíře Jana Vermeera (Colin Firth). Nevzdělaná dívka se slaží nenápadně sloužit místrovi a jeho početné rodině, brzy však objeví svou skrytou vášeň pro Vermeerovu tvorbu a osobnost. Postupně se kromě své práce služky stává také asistentkou, nakupuje a míchá barvy a proniká do tajemství světla a stínu a magie barev. Vnitřně osamělý umělec brzy objeví, že rozpačitá služebná má nejen cit pro malování obrazů, ale že dokáže chápat i jeho složitý vnitřní svět. Hodiny společně strávené v malířově ateliéru se mění ve vzácný čas prodchnutý mlčenlivým souzněním. Mezi Griet a umělcem vzniká křehký vztah, který malířova rodina nemůže nevycítit. Jednoho dne se rozhodne bezradný malíř jako svou další zakázku namalovat právě Griet s perlou náležící jeho ženě žárlivé Kathrine.

Kromě přemrštěné reakce žárlivé ženy jsou malíř i dívka pod tlakem bohatého zadavatele a patrona Pietera van Ruijvena (Tom Wilkinson) a malířovy tchyně Marie Thins, která drží rodinou pokladnu a sjednává obchody. Bezskrupulózní Ruijven se chce dívky zmocnit, naráží ovšem nejen na odpor samotného Vermeera, ale také řezníkova syna Pietera (Cillian Murphy), který je do Griet zamilován. Po dokončení obrazu se Griet stává "obyčejnou" ženou v domácnosti.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Scarlett Johansson Griet
Colin Firth Jan Vermeer
Tom Wilkinson Pieter van Ruijven
Cilian Murphy řezníkův syn Pieter
Essie Davis Catharina Vermeer

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Krátce před uvedením budoucího bestselleru Tracy Chevalierové se rozhodla koupit práva na tuto knihu scenáristka filmu Olivia Hetreed.[1] Autorka knihy souhlasila s natočením filmu v malé britské produkční společnosti Archer Street Films, protože se bála skandalizace a sexualizace v případné hollywoodské adaptaci.[2] Původně měli být do hlavních rolí obsazeni herečka Kate Hudson a herec Ralph Finnes, snímek měl režirovat známý americký režisér Mike Newell.[3]

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Snímek získal řadu ocenění za herecké výkony i výtvarnou stránku, která připomínala atmosféru Vermeerových obrazů. Zdůraňován je výkon Scarlet Johansson v hlavní roli, ale také přístup tvůrců, kteří vztahy mezi postavami nevysvětlovali použitým voiceoveru (který je patrný v knize).[4]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Původní obraz Jan Vermeera Dívka s perlou
  Původní obraz Jan Vermeera Dívka s perlou
  Román Dívka s perlou, stejně jako film, využívají slepých míst historie malířství. V dochované literatuře není zmínka o okolnostech vzniku obrazu, ani o tom, kdo byla tajemná dívka na portrétu. Portrét byl součástí tzv. tronií, u kterých není důležitý původ portrétovaného.[5]
 • Vermeerova malba je od roku 2011 trvale umístěna v galerii Mauritshuis v Haagu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. I thought: 'Who's playing a prank?'. www.telegraph.co.uk [online]. [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. 
 2. 'We didn't want the "Griet discovers her sexuality in front of the mirror" scene'. www.telegraph.co.uk [online]. [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. 
 3. MEMBERY, York. Kate Hudson to star as Vermeer's inspiration. www.telegraph.co.uk [online]. [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. 
 4. RIES, Pavel P. Dívka s perlou [online]. [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 5. Dívka s perlou - obraz, historická próza, film. (bakalářská práce) [online]. Brno: Masarykova univerzita Brno, 2011-06-13 [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]