Díry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Díry
Původní názevHoles
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka113 min
Žánrkomedie
PředlohaHoles
RežieAndrew Davis
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSigourney Weaver
Jon Voight
Patricia Arquette
Shia LaBeouf
Tim Blake Nelson
KostýmyAggie Guerard Rodgers
Výroba a distribuce
Premiéra2003
Produkční společnostiWalt Disney Pictures
Walden Media
Phoenix Pictures
Chicago Pictures Entertainment
Díry na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Díry, v anglickém originále Holes, je film natočený roku 2003 režisérem Andrewem Davisem. Jedná se o rodinný film s mysteriózní zápletkou.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavním hrdinou je Stanley Yelnats (Shia LaBeouf), jehož celý život pronásleduje smůla způsobená rodinnou kletbou, kterou vyvolal jeho prapradědeček z Lotyšska. V Lotyšsku pracoval jako pomocník na farmě, kde se zamiloval do dcery jednoho sedláka, který jí zaslíbil každému, kdo mu přinese to nejtěžší prase. Proto zašel za věštkyní, která mu poradila: „Vezmi si ode mne to nejmenší sele a každý den vynes prasátko na kopec, tam ho nech vodu z pramene píti a zpívej mu: 'Jen kdyby to datel směl, kůra je tak měkká, hladový vlk na kořist svou už čeká.' Prase den co den poroste a ty budeš silnější, ale až prase odevzdáš, vyvedeš mne na kopec, abych byla taky silná! Jestli se ale nevrátíš, tvá rodina bude navěky prokletá.“ Ovšem on se nevrátil a tak proklel celou rodinu.

Stanley je neprávem obviněn z krádeže a převezen na osmnáct měsíců do nápravného tábora, kde pod velením despotické velitelky (Sigourney Weaver) musí den co den zdánlivě bezdůvodně kopat jednu jámu za druhou. Vždy, když někdo z trestanců něco najde, dostane den volna. Stanleymu je to hodně podezřelé a myslí, že velitelka ve skutečnosti hledá ztracený poklad jeho rodiny, který ukradla nejobávanější banditka té doby. Stanley se svým kamarádem utečou a rozhodnou se na vlastní pěst sami poklad hledat a nakonec ho naleznou. A jelikož je na jmenovce napsáno Stanley Yelnats, velitelka mu jej nemůže vzít. Stanley si poklad odveze domů, protože mu byla prokázána nevina a přijela pro něj právnička.

Nalezený poklad přinese Stanleyově rodině neskutečné bohatství a zlomí i rodinnou kletbu.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]