Déjà Vu (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vzpomínky
Původní názevDéjà Vu
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka126 minut
Žánrysci-fi, detektivní thriller, romantický
ScénářBill Marsilii
Terry Rossio
RežieTony Scott
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDenzel Washington
Val Kilmer
Paula Patton
Jim Caviezel
ProdukceJerry Bruckheimer
HudbaHarry Gregson-Williams
KameraPaul Cameron
StřihChris Lebenzon
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 22. listopadu 2006
Česko 28. prosince 2006
Produkční společnostiTouchstone Pictures
Scott Free Productions
Jerry Bruckheimer Productions
DistribuceTouchstone Pictures
Scott Free
Rozpočet75 mil USD
Vzpomínky na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Déjà Vu, česky Vzpomínky, je vědeckofantastický detektivní romantický thriller, který režíroval Tony Scott a produkoval Jerry Bruckheimer. Hlavní roli hraje Denzel Washington. Film byl v USA uveden 22. listopadu 2006, premiéra v České republice proběhla 28. prosince 2006.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Douglas Carlin, agent neworleanské pobočky ATF (federálního Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny), je přidělen k vyšetřování exploze přívozu, který přepravoval námořníky z lodi USS Nimitz a jejich rodiny na oslavu. Záhy zjistí, že tragédie s 543 oběťmi byl předem připravený teroristický útok. Již hodinu před výbuchem je z vody vytaženo tělo mladé ženy, které je ohořelé a nese stopy stejného typu výbušniny. Podrobným ohledáním se zjistí, že byla zavražděna, před smrtí jí byly odstraněny koncové části prstů, byla spoutána a měla zalepená ústa páskou. Zemřelá je posléze identifikována jako Claire Kucheverová.

Agent Carlin je přizván do zvláštního týmu FBI, který pomocí prototypu zařízení využívajícího červí díru je schopen sledovat události, k nimž došlo před čtyřmi dny a šesti hodinami. Agent Carlin se domnívá, že Claire byla nějakým způsobem využita pachatelem útoku a přesvědčí sledovací tým, aby zařízení zaměřil právě na její osobu. V průběhu sledování se agent Carlin postupně zamiluje do ženy, jejíž poslední dny zpětně vidí. Sledovací tým se pokusí zabránit útoku tím, že agentovi Carlinovi pošle do minulosti list papíru s anonymním oznámením o chystaném útoku. Papír v kanceláři najde Carlinův kolega Minuti, který rozhodne informace ihned ověřit, při zatýkání ho však pachatel budoucího teroristického útoku zastřelí. Tento pokus o změnu minulosti vyústí také v to, že si terorista musí opatřit nový automobil pro umístění výbušniny. Odpoví na inzerát právě Claire, která vhodný automobil nabízí k prodeji. Pomocí sledování tým zjistí identitu teroristy, který je následně zatčen.

Agent Carlin se však s takovým výsledkem nemůže smířit a chce jak zabránit celému teroristickému útoku, tak zachránit život Claire. Přesvědčí jednoho z vědců v týmu FBI, aby ho pomocí zařízení poslal do minulosti, ačkoliv tím riskuje vlastní život. Přenos se podaří a Carlin nejdříve zachrání ženu, do které se zamiloval, a následně se jim společně na poslední chvíli podaří s vozidlem naloženým výbušninou sjet s přívozu do zálivu. Z vody se ale dostane jenom Claire a Carlinovo já z budoucnosti zahyne. Film končí romantickou scénou, kdy otřesená Claire čeká v přístavu přívozu na výslech, který přijíždí provést agent Carlin (z nově vytvořené reality, která vznikla po zmaření teroristického činu).

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Denzel Washington agent Douglas Carlin
Paula Patton Claire Kuchever
Adam Goldberg Alexander Denny
Bruce Greenwood Jack McCready
Val Kilmer agent Paul Pryzwarra
Matt Craven agent Larry Minuti
James Caviezel Carroll Oerstadt

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Déjà Vu (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]