Dálniční křižovatka Oberpfälzer Wald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autobahnkreuz Oberpfälzer Wald
Letecký pohled na dálniční křižovatku Oberpfälzer Wald ve směru od severu.
Letecký pohled na dálniční křižovatku Oberpfälzer Wald ve směru od severu.
Bundesautobahn 6 number.svg Bundesautobahn 93 number.svg European Road 50 number DE.svg
Mapa
AK Oberpfälzer Wald map.png
Poloha
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Region Bavorsko
Souřadnice
Nadmořská výška 370 m n. m.
Základní údaje
Typ čtyřlístkový
Mosty 1 dálniční, 5 jiných
Zprovoznění 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autobahnkreuz Oberpfälzer Wald (zkráceně též Kreuz Oberpfälzer Wald; zkratka AK Oberpfälzer Wald) je křižovatka dvou německých dálnic, nacházející se ve spolkové zemi Bavorsko u městyse Wernberg-Köblitz. Zde se kříží dálnice A 6 s dálnici A 93.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Dálniční křižovatka se nachází na území městyse Wernberg-Köblitz a území města Pfreimd (hranice mezi nimi přibližně kopíruje jižní krajnic dálnice A6, přičemž městys Wernberg-Köblitz se nachází severně od dálniční křižovatky a město Pfreimd jižně. Další obcí v okolí je Trausnitz ležící východně od křižovatky. Křižovatka se nachází v údolí řeky Náby v její těsné blízkosti a v zářezu mezi okolními kopci uvnitř přírodního parku Hornofalcký les.

Nejbližší větší města jsou Norimberk (asi 80 km po dálnici A 6 na západ), Řezno (asi 55 km po dálnici A 93 na jih), Hof (asi 110 km po dálnici A 93 na sever) a Plzeň (asi 90 km po dálnici A 6, resp. dálnici D5 na východ).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Autobahnkreuz Oberpfälzer Wald je mimoúrovňová křižovatka dálnice A 6 procházející západo-východním směrem (SaarbrückenMannheimNorimberkWaidhaus) a dálnice A 93 procházející severo-jižním směrem (HofŘeznoKufstein). Současně po ní prochází i evropské silnice E50, a to západo-východním směrem. Na dálnici A 6 je křižovatka označena jako sjezd 70 a na dálnici A 93 je označena jako sjezd 27.

Autobahnkreuz Oberpfälzer Wald je proveden jako čtyřlístková čtyřramenná dálniční křižovatka.

Historie výstavby[editovat | editovat zdroj]

První úvahy o dálniční křižovatce sahají již do přelomu 30. a 40. let 20. století, neboť už tehdy byly plánovány dálniční tahy ve směrech dnešní dálnice A 6 a dálnice A 93. Avšak k samotné realizaci došlo o mnoho let později. Koncem 60. let 20. století byl zprovozněn úsek dálnice A 93 mezi městysem Wernberg-Köblitz, městem Pfreimd a městem Nabburg. Naopak výstavba dálnice A 6 se zastavila u města Amberg, což se změnilo až v 90. letech 20. století, kdy jednak narůstala doprava směrem k hraničnímu přechodu Waidhaus a jednak bylo mezi Německem a Českou republikou dohodnuto dálniční spojení obou zemí.

Dálniční křižovatka byla zprovozněna v roce 2005 spolu s navazujícím asi desetikilometrovým úsekem dálnice A 6 směrem na východ od křižovatky. Avšak naplno, tj. všemi směry, mohla být využívána až v roce 2008, kdy byl zprovozněn úsek dálnice A 6 navazující na dálniční křižovatku směrem na západ k městu Amberg.

Dopravní zatížení[editovat | editovat zdroj]

V průměru projede křižovatkou 45 000 vozidel denně, pročež patří mezi nejméně vytížené dálniční křižovatky v Německu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]