Dálkové plavání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vytrvalostní plavci se účastní závodů v dálkovém plavání na otevřené vodě, jako jsou řeky, jezera, moře nebo bazény a jiné uměle vytvořené vodní plochy. Často překonávají výzvy, jakými jsou například Lamanšský průliv, Velká jezera v Severní Americe nebo norské fjordy. Už v roce 1810 přeplaval anglický básník lord Byron Dardanelskou úžinu, aby si ověřil pravdivost báje o Leandrovi. Dálkové plavání na otevřené vodě je součástí triatlonu.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalostní plavci se na regionální, národní a mezinárodní úrovni účastní závodů na různé vzdálenosti, obvykle na 5, 10 nebo 25 kilometrů. Jiným typem jsou závody na určitý časový limit, obvykle jednu hodinu nebo více. Mezinárodní plavecká federace (FINA) pořádá každý rok mistrovství světa mužů i žen, Světový pohár a  seriál maratonů. Do programu olympijských her v Pekingu v roce 2008 bylo zařazeno i dálkové plavání na 10 kilometrů. Při závodech na otevřené vodě je každý plavec doprovázen záchranným plavidlem, které veze rozhodčí a členy závodníkova týmu. Ti mohou plavci udělovat rady a kontrolovat, zda je v pořádku.

Olympijské hry[editovat | editovat zdroj]

Dálkové plavání se na olympijských hrách představilo poprvé na olympiádě v Pekingu 2008, kde se plavalo na trati 10 km. Mezi muži i ženami se představilo 25 plavců, kteří prošli sítem kvalifikací. Z České republiky startoval mezi muži Rostislav Vítek (17.), mezi ženami pak Jana Pechanová (8.).

V Londýně 2012 byla opět na programu desetikilometrová trať. Z ČR si účast zopakovala Jana Pechanová (9.). Mezi muže se žádný český plavec tentokrát nekvalifikoval.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]