Czesław Niemen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Czesław Niemen
Rodné jméno Czesław Juliusz Wydrzycki
Narození 16. února 1939
Stare Wasiliszki
Úmrtí 17. ledna 2004 (ve věku 64 let)
Varšava
Povolání hudební skladatel, písničkář a zpěvák
Webová stránka www.polishmusic.ca/skok/cds/polskie/grupy/n/niemen/niemen2.html
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Czesław Niemen (vlastním jménem Czesław Juliusz Wydrzycki) (16. února, 1939 Stare Wasiliszki17. ledna, 2004 Varšava, Polsko) byl velmi originální, svérázný polský zpěvák, písničkář, a rockový a soulový bard, hráč na elektronické klávesové nástroje, zvukový mág a hudební experimentátor, jenž zpíval převážně ve svém rodném jazyce – polštině, velká osobnost soudobé světové hudby druhé poloviny 20. století, nonkonformní umělec světového stylu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Niemen se narodil ve vesnici Stare Wasiliszki na řece Němenu (podle níž si zvolil svůj pseudonym) nedaleko Hrodna, které tehdy patřilo meziválečnému Polsku. Původním jménem byl Julius Wydrzycki.[1] Po druhé světové válce se jeho rodiště stalo součástí Běloruska, V rámci repatriace v roce 1958 přesídlil do polského Gdaňsku, kde začal také poprvé vystupovat nejprve ve studentských kabaretech a estrádách. Debutoval v roce 1960 kdy zpíval převážně polsky jak rokenrol, tak i soulový repertoár. V roce 1962 se stal jedním z laureátů štětínského festivalu mladých hudebních talentů.

Hrob Czesława Niemena (zblízka)

Dalších pět let vystupoval jakožto zpěvák-sólista s jednou z raných polských rockových formací Niebiesko-Czarni (Modro-Černí). Byl s nimi i v zahraničí, v Paříži, ve Švédsku a na festivalu v Rennes. Jeho podání soulu a rhythm-and-blues bylo velmi osobité, natolik zvláštní, že mu novináři začali přezdívat slovanský soul. V tvorbě C. Niemena se krásně mísila slovanská melodika s anglosaským hudebním nasazením. Jeho cesta vedla od klasického amerického soulu přes free-jazz, jazz-rock až k volném elektrofonickému kouzelnictví a zvukové magii, jenž někdy hraničila s tzv. psychedelickým stylem hudby.

Hrob Czesława Niemena ve Varšavě ('Cmentarz Powązkowski w Warszawie').

V roce 1967 si založil svoji vlastní skupinu s názvem Akwarele, později Enigmatic, poté ji přejmenoval na Grupa Niemen, a ještě později na Aerolit. Nakonec ho jména kapel přestala bavit úplně[2] a začal hrál v různých zcela volných a nijak nepojmenovaných sestavách s rozličnými muzikanty dle potřeby a chuti. V roce 1967 natočil přelomové album Podivný je tento svět (polsky:Dziwny jest ten świat; anglicky:Strange Is This World). Jednalo se vlastně o jeho osobité podání protestsongů proti tehdejšímu stavu světa.

Na přelomu 60. a 70. let se jal zhudebňovat poezii klasických polských básníků (především Cyprian Kamil Norwid, dále též Bolesław Leśmian, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zbigniew Herbert), což bylo dobré i v tom smyslu, že dokázal kvalitní polskou klasiku přiblížit mladým posluchačům. Později zhudebňuje i literární klasiku ruskou a anglickou. Jeho osobitý styl hudby lze také označit souslovím progresivní rock, jedná se o zcela zvláštní typ hudby, který se neustále pohybuje kdesi na pomezí žánrů art-rocku, jazz-rocku, folku - dnes bychom ho možná zařadili pod všeobjímající pojem world music.

V roce 1970 C. Niemen uzavřel dlouhodobou smlouvu s americkou nahrávací společností CBS a své písně začal zpívat anglicky, nicméně ne vždy v souladu s komerčními požadavky a představami společnosti. V roce 1974 nahrál album Mourner's Rhapsody s českým skladatelem Janem Hammrem a Rickem Lairdem společně s hudebníky z uskupení Mahavishnu Orchestra. V 70. letech se nadále pokouší o různé fúze jazz-rocku, art-rocku, elektronické hudby či ambientní hudby (např.: album Katharsis). V roce 1972 se také podílí na filmové hudbě pro Oscary ověnčeného polského režiséra Andrzeje Wajdu, později C. Niemen také komponuje filmovou a divadelní hudbu. Prakticky neustále zvukově improvizuje, nahrává sám playbackem různé nástroje, zpívá sám osmihlasé sbory, experimentuje neustále s různými druhy elektronické hudby, střídá různé syntetizátory, Hammondovy varhany a další moderní elektrofonické hudební nástroje, v některých ohledech někdy dost připomíná vynikajícího slovenského hudebního souputníka Mariána Vargu.

V 80. letech se Niemen postupně uzavírá do sebe a příliš nevystupuje. V 90. letech se kromě hudby začíná zaobírat také malířstvím a computerovu grafikou; nadále se věnoval také skládání divadelní a filmové hudby.

Czesław Niemen zemřel 17. ledna 2004 v jedné z varšavských nemocnic na rakovinu tlustého střeva. Pohřeb o účasti 2500 osob byl 30. ledna. Jeho ostatky jsou uloženy v katakombách Powązkowského hřbitova ve Varšavě.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

 • 1967 Dziwny jest ten świat - Podivný je tento svět (anglicky :Strange Is This World)
 • 1968 Sukces (anglicky:Success)
 • 1968 Czy mnie jeszcze pamiętasz (anglicky:Can You Remember Me Still)
 • 1969 Enigmatic
 • 1970 Niemen Enigmatic (polsky: Człowiek jam niewdzięczny)
 • 1972 Niemen Vol. 1 (Marionetki)
 • 1972 Niemen Vol. 2
 • 1972 Strange is This World (anglické texty)
 • 1973 Ode to Venus (anglické texty)
 • 1973 Russische Lieder (ruské texty)
 • 1974 Mourner's Rhapsody (anglické texty)
 • 1974 N.AE. (Niemen Aerolit)
 • 1975 Katharsis
 • 1977 Idée Fixe
 • 1978 Best of Niemen
 • 1980 Postscriptum
 • 1982 Przeprowadzka (anglicky:Moving)
 • 1989 Terra deflorata
 • 2001 Spod chmury kapelusza (anglicky:From under the cloud of a hat)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czesław Niemen na anglické Wikipedii.

 1. DORŮŽKA, Lubomír. Panoráma populární hudby 1918/1978. Praha : Mladá fronta, 1987. Kapitola Czeslaw Niemen, s. 248.  
 2. Panoráma populární hudby, s. 249

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]